REKLAMA

Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie głosować ws. rozejmu w Syrii

  • Autor: PAP/AT
  • 23 lutego 2018 07:12
Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie głosować ws. rozejmu w Syrii Do przyjęcia projektu rezolucji ws. rozejmu w Sejmie, w liczącej łącznie 15 członków Radzie Bezpieczeństwa ONZ, potrzebnych jest dziewięć głosów (fot.pixabay.com)

W piątek (23 lutego) Rada Bezpieczeństwa ONZ ma zagłosować w sprawie projektu rezolucji domagającej się rozejmu w Syrii. Do przyjęcia projektu potrzebnych jest dziewięć głosów.

  • Rada Bezpieczeństwa ONZ ma w piątek o godz. 11 czasu lokalnego (17 w Polsce) zagłosować w sprawie projektu rezolucji domagającej się 30-dniowego rozejmu w Syrii.
  • Ma to umożliwić dostawy pomocy i ewakuację medyczną - oświadczyła misja Kuwejtu przy ONZ.
  • Do przyjęcia projektu rezolucji w liczącej łącznie 15 członków Radzie Bezpieczeństwa ONZ potrzebnych jest dziewięć głosów, przy braku sprzeciwu ze strony wszystkich pięciu stałych członków tego gremium.

Kuwejt pełni w lutym przewodnictwo w RB ONZ.

Nie wiadomo na razie, w jaki sposób sojuszniczka reżimu syryjskiego Rosja, dysponująca prawem weta w tym gremium, ostatecznie zagłosuje nad tekstem przygotowanym przez Szwecję i Kuwejt.

W czwartek (22 lutego) Rosja zaproponowała poprawki do tekstu rezolucji, wskazując na - jak to ujęto - jej "nierealistyczny język" oraz, że Rada Bezpieczeństwa nie może po prostu narzucić rozejmu w Syrii bez konsultacji ze stronami konfliktu. Nie wiadomo na razie, jakie zmiany wprowadzono w tekście dokumentu.

Od wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 roku, która przerodziła się w konflikt z udziałem wielu regionalnych i światowych potęg, Rosja 11 razy zawetowała rezolucje RB ONZ na temat Syrii. Poprzednie próby zaprzestania działań wojennych w Syrii spełzły na niczym - zwraca uwagę agencja Reutera.

Czytaj też: ONZ: węgierska ustawa antyimigracyjna „zamachem na prawa człowieka”

Do przyjęcia projektu rezolucji w liczącej łącznie 15 członków Radzie Bezpieczeństwa ONZ potrzebnych jest dziewięć głosów, przy braku sprzeciwu ze strony wszystkich pięciu stałych członków tego gremium, a więc Rosji, Chin, USA, Wielkiej Brytanii czy Francji - podaje Reuters.

Od lutego wojska prezydenta Syrii Baszara el-Asada intensywnie bombardują Wschodnią Gutę, rebeliancką enklawę na wschodnich przedmieściach Damaszku. Według organizacji Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka tylko we wtorek zginęło tam ponad 100 cywilów. Jak podało ONZ, od 4 lutego w walkach we Wschodniej Gucie śmierć poniosło co najmniej 346 cywilów, a 878 zostało rannych. Większość to ofiary rządowych nalotów. Obserwatorium stwierdziło, że część samolotów nad Gutą mogła być rosyjska.

W nocy z poniedziałku na wtorek ONZ wezwała syryjską armię do natychmiastowego wstrzymania bombardowań oblężonego regionu, w którym w dramatycznych warunkach przebywa ponad 400 tys. osób.

W 2017 roku Wschodnia Guta włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji, ale nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom. Enklawa oblężona jest przez siły syryjskie od 2013 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA