REKLAMA

Rada Dialogu Społecznego o aktualnej sytuacji w kraju

  • Autor: PAP/em
  • 04 stycznia 2017 12:06
Rada Dialogu Społecznego o aktualnej sytuacji w kraju Rada Dialogu Społecznego w Pałacu Prezydenckim (fot.Grzegorz Jakubowski/KPRP)

• Rada Dialogu Społecznego w czwartek (5 stycznia) zajmie się kwestią uchwalenia budżetu na 2017 r.
• Tematem obrad będzie też obecna sytuacja w parlamencie - poinformował sekretarz RDS Grzegorz Baczewski.
• Spotkanie będzie miało charakter formalny, zgodnie z regulaminem RDS, przy udziale wiceprzewodniczących i przewodniczących Rady.

Sekretarz RDS Grzegorz Baczewski zwrócił uwagę, że jednym z omawianych tematów RDS będzie obecna sytuacja w parlamencie. - Zastanowimy się, jakie działania podjąć w celu zażegania tego klinczu, jaki mamy w parlamencie - mówił. Tematem spotkania będzie również kwestia uchwalenia budżetu na 2017 rok. - To kluczowa sprawa, która warunkuje każdą politykę w państwie - zaznaczył sekretarz. Wyraził nadzieję, że RDS ustali wspólne stanowisko w tej sprawie.

Przed Świętami Bożego Narodzenia przewodnicząca RDS Henryka Bochniarz zorganizowała nieformalne spotkanie z politykami na temat bieżącej sytuacji w kraju. Pojawili się na nim przedstawiciele partii: Kukiz'15, Nowoczesnej oraz PSL. Na spotkaniu nie było prezydenta, premier, marszałków Sejmu i Senatu, prezesa PiS ani przedstawicieli PO. Goście RDS uznali wówczas, że potrzebny jest dialog między siłami politycznymi, aby rozwiązać kryzys w kraju.

W rozmowach nie wzięli udziału przedstawiciele NSZZ "Solidarność". W liście do Bochniarz przewodniczący Solidarności Piotr Duda napisał, że inicjatywa zorganizowania spotkania to niepotrzebne włączanie Rady w bieżący konflikt partyjny. Zdaniem Dudy, przewodnicząca przekroczyła swoje kompetencje.

W grudniu partnerzy społeczni Rady Dialogu Społecznego wystosowali wspólny apel do polityków. "Uważamy, że wydarzenia, jakie miały miejsce w ostatnich dniach w parlamencie mogą negatywnie wpłynąć na zaufanie do państwa i stanowionego przez nie prawa - napisali w oświadczeniu. Zaapelowali do polityków o dialog i porozumienie.

Pod apelem podpisały się: OPZZ, Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność", BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA