REKLAMA

Rada Europy: Zgromadzenie Parlamentarne porozmawia o Ukrainie, Turcji i migracji

  • Autor: GP
  • 10 października 2016 10:45
Rada Europy: Zgromadzenie Parlamentarne porozmawia o Ukrainie, Turcji i migracji Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy spotyka się raz do roku. (fot.:sejm.gov.pl)

• Rusza doroczne spotkanie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (RE). Potrwa od 10 do 14 października br.
• Tematami spotkania parlamentarzystów krajów członkowskich RE będą konflikt na Ukrainie, sytuacja w Turcji i kwestie migracji w Europie.
• Polskiej delegacji Sejmu i Senatu przewodzi poseł na Sejm RP Włodzimierz Bernacki.

Kancelaria Sejmu RP informuje na swoich stronach, jakimi tematami zajmą się przedstawiciele parlamentów Rady Europy jesienią w Strasburgu. Sejm podaje główne zagadnienia, nad którymi będą się zastanawiać zebrani.

Na spotkaniu w dniach 10 do 14 października 2016 roku pojawią się sprawy politycznych konsekwencji konfliktu na Ukrainie oraz środków prawnych wobec naruszeń praw człowieka na terenach poza kontrolą ukraińskich władz. Niepokoje na Ukrainie trwają już blisko dwa lata.

Czytaj: Andrzej Duda nie będzie przemawiał na spotkaniu Rady Europy

Drugim ważnym tematem dla polityki międzynarodowej będzie Turcja, w której po próbie zamachu stanu dochodzi do kontrowersyjnych decyzji rządu wobec różnych środowisk społecznych, przede wszystkim wobec armii. Te kroki niepokoją część europejskiej opinii publicznej.

Trzecim tematem będzie wpływ dynamiki ludności w Europie na politykę migracyjną oraz ochrona małoletnich bez opieki. Politycy zajmą się również współpracą z Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości oraz działalnością OBWE w latach 2015 i 2016.

- Polski parlament będzie reprezentować delegacja posłów i senatorów pod przewodnictwem posła Włodzimierza Bernackiego (PiS) - informowała Kancelaria Sejmu. Po czym wylicza skład delegacji: Iwona Arent, Włodzimierz Bernacki (szef delegacji), Tomasz Cimoszewicz, Andrzej Halicki, Grzegorz Janik, Daniel Milewski, Andżelika Możdżanowska, Killion Munyama, Arkadiusz Mularczyk, Jacek Osuch, Krzysztof Sitarski, Dominik Tarczyński, Krzysztof Truskolaski i Jacek Wilk oraz senatorowie - Margareta Budner, Grzegorz Czelej, Bogdan Klich, Jarosław Obremski i Aleksander Pociej.

Rada Europy to jedna z najstarszych organizacji międzynarodowych na kontynencie. W okresie Zimnej Wojny było to kluczowe ciało budujące nić porozumienia między Wschodem a Zachodem (między USA i ZSRR). Powstała jeszcze w 1949 roku i skupia większość państw starego kontynentu. Wyjątkiem jest Białoruś.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA