REKLAMA

Rada Mediów Narodowych zajmie się TVP

  • Autor: pt/pap
  • 29 sierpnia 2017 13:23
Rada Mediów Narodowych zajmie się TVP Rada Mediów Narodowych liczy pięcioro członków. Zasiadają w niej trzy osoby wybrane przez Sejm - to posłowie PiS (fot.tvp.pl)

Rada Mediów Narodowych zajmie się m.in. jesienną ramówką TVP; będzie także chciała wyjaśnić sprawę formy odwołania Marzeny Paczuskiej ze stanowiska szefa "Wiadomości". W posiedzeniu uczestniczy prezes TVP Jacek Kurski oraz m.in. szef TAI Klaudiusz Pobudzin.

Wśród tematów posiedzenia, jest też informacja zarządu TVP na temat pożyczki zaciągniętej przez telewizję.

RMN ma omówić także temat przekształceń w sferze publicystyczno-informacyjnej telewizji publicznej. "Poprosimy kierownictwo telewizji o informację na ten temat" - powiedział PAP w ubiegłym tygodniu przewodniczący Rady Krzysztof Czabański.

W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Czabański, pytany o sprawę odwołania Paczuskiej z funkcji szefa "Wiadomości", o czym miała dowiedzieć się z Twittera, powiedział: "Będziemy się tym zajmować.

RMN zaprosiła zarząd TVP, by wyjaśnić czy i dlaczego, red. Marzena Paczuska o swoim odwołaniu dowiedziała się z internetu. W mediach społecznościowych czytam, że choć została odwołana, to nie ma jeszcze na to papieru".

"A to byłoby już jakieś horrendum świadczące o złym działaniu korporacji. Za to odpowiadają konkretni ludzie jak dyrektor TAI czy zarząd" - ocenił Czabański.

Paczuska napisała 13 sierpnia na Twitterze: "Etatowych dziennikarzy, pracowników TVP - zwalniają na TT... -:) Super".

Pytana przez portal wPolityce.pl o swoją dymisję, Paczuska powiedziała, że "mamy do czynienia z jakimś przesileniem wewnątrz obozu prawicowego". "Tak to odczytuję: z różnych wypowiedzi da się dostrzec zakusy różnych stron, by +ustawić+ także media publiczne, ich anteny, a nawet konkretne programy. Typowe przesilenie po dwóch latach rządów. To się odbija także na Telewizji Polskiej" - oceniła.

Szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Klaudiusz Pobudzin, pytany w połowie sierpnia o zmianę na stanowisku szefa "Wiadomości", powiedział, że chodzi o "zmianę strategii w TAI-u", a współpraca z Marzeną Paczuską "nie wyglądała tak, jak powinna".

Sprawę zmian szefostwa "Wiadomości" skomentował także prezes TVP Jacek Kurski w rozmowie z WirtualneMedia.pl. "Uprzedzono mnie o nowej formule wzmocnienia programów informacyjnych, w tym Wiadomości. Honoruję prawo dyrekcji TAI do dobierania sobie szefów redakcji. Przedstawię redaktor Marzenie Paczuskiej propozycję awansu zawodowego w strukturach Telewizji Polskiej" - zapowiedział.

Podczas wtorkowego posiedzenia RMN, zarząd telewizji ma także przedstawić informację na temat pożyczki zaciągniętej przez TVP. "Super Express" podał, że TVP 21 lipca zawarła umowę, na mocy której Skarb Państwa udzielił spółce pożyczki na kwotę 800 mln zł.

Według "SE" pieniądze mają być wypłacane w transzach, wraz z realizacją konkretnych zadań i mają zostać przeznaczone na wydatki programowe, rozwojowe, technologiczne, związane z promocją telewizji w kanałach online.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, ocenił że pozyskanie środków kredytowych z polskiego banku na działalność misyjną "to roztropne i rozsądne zachowanie władz telewizji publicznej".

Rada Mediów Narodowych liczy pięcioro członków. Zasiadają w niej trzy osoby wybrane przez Sejm - to posłowie PiS: Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka oraz dwie osoby powołane przez prezydenta spośród kandydatów wskazanych przez opozycję - Juliusz Braun i Grzegorz Podżorny.

Wśród ustawowych zadań funkcjonującej od sierpnia 2016 r. Rady jest m.in. powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz PAP.

Ostatnie posiedzenie RMN odbyło się pod koniec czerwca br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA