REKLAMA

Rada Najwyższa Ukrainy potępiła ustawę o IPN

 • Autor: PAP/PSZ
 • 06 lutego 2018 11:14
Rada Najwyższa Ukrainy potępiła ustawę o IPN Ukraińska Rada Najwyższa apeluje do Andrzeja Dudy o nie podpisywanie ustawy o IPN. (fot. Shutterstock)

Ukraiński parlament przyjął oświadczenie, w którym potępiła nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i zaapelowała do prezydenta Polski Andrzeja Dudy i obu izb polskiego parlamentu o przywrócenie równowagi relacjom ukraińsko-polskim.

Zdaniem ukraińskich deputowanych nowelizacja ustawy o IPN zawiera "wykrzywione pojęcie" ukraińskiego nacjonalizmu, co pozwoli na manipulowanie tym terminem i wzmocni nastroje antyukraińskie w Polsce.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. W ustawie znalazły się także przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • :-) 2018-02-06 16:41:57
  Do Bogdan Warturek: Typowo szowinistyczne podejście - jak ktoś krytykuje mordy dokonane przez AK, unosimy się gniewem że nie wolno wtrącać się w nasze sprawy. Jak my krytykujemy UPA to mamy do tego święte prawo. Może by tak wprowadzić jakąś jednolitą logikę? Proponuję krytykować bandytów po obydwu stronach bo na tym polega prawda.
 • Bogdan Warturek 2018-02-06 16:31:45
  Ukraina, niech zadba o Donbas, bo już nie długo i jego się pozbędą, jak Krymu. Zresztą, jakim prawem o coś takiego apelują do naszego prezydenta! Niech apelują do Janukowycza o powrót na ukrainę.
 • sufler 2018-02-06 14:48:19
  Polska, nie miesza się do stanowienia Ich Prawa. Więc w czym problem ? A Ukraińcy, najpierw niech rozliczą się i przeproszą za Wołyńskie i inne Zbrodnie wobec Polaków. Bronisław Komorowski, nie potępiał Ukrainy podczas swojej wizyty tamże w czasie, kiedy stawiali pomniki i honorowali Banderowców.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA