REKLAMA

Radni Pomorza Zachodniego apelują w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Parlamentarny.pl
  • 27 kwietnia 2016 08:25
Radni Pomorza Zachodniego apelują w sprawie Trybunału Konstytucyjnego Spór o Trybunał Konstytucyjny zatacza coraz szersze kręgi. Także na poziomie samorządów. (Fot. : brpd.gov.pl)

• Sejmik zobowiązał się do podejmowaniu uchwał w zgodzie z orzeczeniami Trybunału.
• Radni poprosili o to samo też zarząd województwa i wszystkie podległe mu instytucje.
• Sejmik wskazuje, że żaden organ państwa polskiego nie ma prawa oceniać, czy orzeczenie wydane przez TK ma moc wiążącą.

Zarząd Województwa oraz wszystkie instytucje mu podległe, zostały poproszone przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, by przy wydawaniu decyzji administracyjnych uwzględniać także nieopublikowane orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W przyjętym we wtorek, 26 kwietnia, stanowisku sejmik odwołując się do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc obowiązującą i są ostateczne. W stosownym stanowisku, również sam Sejmik zobowiązał się do podejmowaniu uchwał w zgodzie z orzeczeniami Trybunału.

Czytaj też: PiS zapowiada nowelizację ustawy o TK. Celem zakończenie szerzącej się anarchii

- Poszanowanie Konstytucji powinno być podstawowym obowiązkiem Polaków. Jako Zachodniopomorski Sejmik czujemy się zobowiązani do respektowania zapisów naszej ustawy zasadniczej, w każdym jej aspekcie, również w tym mówiącym o roli Trybunału Konstytucyjnego. Dziś w tym zakresie wypowiedziało się także zgromadzenie ogólne Sądu Najwyższego, a więc najwyżsi reprezentanci trzeciej władzy – władzy sądowniczej w Polsce. Niepublikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego będzie prowadzić do dualizmu prawnego. To będzie bardzo ryzykowne dla systemu prawnego w Polsce. Respektowanie wyroków TK, także tych, które nie są publikowane przez Radę Ministrów, jest wolą radnych wybranych w suwerennych wyborach samorządowych - powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa Zachodniopomorskiego.

Przyjęte stanowisko sejmiku wskazuje, że zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, żaden organ państwa polskiego nie ma prawa oceniać, czy orzeczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny ma moc wiążącą. Orzecznictwo wydawane przez Trybunał powinno być zatem uznawane za ostateczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA