REKLAMA

Radom, wyniki wyborów. Kto posłem?

  • Autor: PAP
  • 27 października 2015 10:23
Radom, wyniki wyborów. Kto posłem? Wielkim przegranym tegorocznych wyborów jest Ludwik Dorn. Fot. youtube.com

Wieloletni poseł PiS Marek Suski, senator PiS Wojciech Skurkiewicz, wicemarszałek woj. mazowieckiego Leszek Ruszczyk (PO) i poseł PSL Mirosław Maliszewski zdobyli mandaty poselskie w okręgu nr 17 - podała oficjalnie OKW w Radomiu. Startujący z listy PO Ludwik Dorn nie zdobył mandatu.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło pięć mandatów, Platforma Obywatelska - dwa oraz po jednym - Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz’15.

Suski liderem okręgu

Najwięcej głosów z wszystkich kandydatów w okręgu nr 17 zdobył lider PiS w regionie radomskim Marek Suski (36 542 głosy). Uzyskał on przeszło dwa razy większe poparcie od "jedynki" na liście PO Leszka Ruszczyka (14 537 głosów).

Obok nich w Sejmie znajdą się także - z listy PiS: dotychczasowy poseł Dariusz Bąk, dotychczasowy senator Wojciech Skurkiewicz, b. prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak i b. wiceprezydent miasta Anna Kwiecień. W ławach sejmowych zasiądą też: z listy PO - wiceprezydent Radomia Anna Maria Białkowska, z PSL - poseł Mirosław Maliszewski oraz z KWW Kukiz'15 - architekt z Radomia Robert Mordak.

Wielki przegrany

Wielkim przegranym tegorocznych wyborów jest Ludwik Dorn, wieloletni poseł, b. bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego. Startujący z drugiego miejsca listy Platformy Obywatelskiej b. wicepremier i szef MSWiA w rządzie PiS zdobył 4214 głosów, czyli 8,7 proc. wszystkich głosów oddanych na listę PO w okręgu nr 17.

Tymczasem lider tej listy Leszek Ruszczyk, wicemarszałek woj. mazowieckiego, otrzymał ponad 30 proc. głosów, a druga na liście Anna Maria Białkowska - wiceprezydent Radomia - 15,4 proc. Dorna wyprzedziła także Marta Michalska-Wilk, szefowa radomskiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Do Sejmu nie dostał się też startujący z listy PO Marek Wikiński, wieloletni poseł i działacz SLD, b. sekretarz stanu w KPRM w rządzie Leszka Millera i w pierwszym rządzie Marka Belki.

PiS przed PO

W okręgu radomskim (nr 17) tegoroczne wybory do Sejmu wygrał PiS. Kandydaci tej partii uzyskali prawie 47,49 proc. głosów. PO poparło 17,55 proc.

Trzeci wynik uzyskał PSL, na które zagłosowało 9,42 proc. wyborców; dalej są: KWW Kukiz'15 - 8,41 proc., Zjednoczona Lewica, którą poparło 4,82 proc. wyborców, Nowoczesna - 4,81 proc., KORWiN - 3,91 proc. Na Razem oddano 2,62 proc. głosów, na komitet Zbigniewa Stonogi - 0,74 proc., a na Kongres Nowej Prawicy - 0,24 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 49,39 proc.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. w okręgu radomskim zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 40,15 proc. PiS zdobył cztery mandaty. Platforma Obywatelska otrzymała 26,05 proc głosów i zdobyła trzy mandaty. Po jednym mandacie zdobyło Polskie Stronnictwo Ludowe (14,11 proc. głosów) i Ruch Palikota (8,53 proc.). Cztery lata temu frekwencja wyniosła 46,71 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • prawda zawsze wypłynie 2015-10-27 11:24:19
    Należało poważyć wybory samorządowe, udawanie iż problemu niema, zamiatanie kolejnej afery pod dywan zaowocowało! Podsłuch wszyscy wiedzą były autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, nikt co do tego niema wątpliwości III RP do łask w niewiedzy obywateli powróciła- dowody: dotarto iż, zleceniodawcy pochodzili z okolic Ryki, lecz nie zdradzono, lekarz osobisty świętej pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego również pochodzi z tej samej miejscowości jest bardo mocno powiązany z osobami które nazwano zleceniodawcami afery podsłuchowej, cały powiat się śmieje Platformę Obywatelską prawi tylko z nazwy przestępcy zniszczyli.
  • KUKU 2015-10-27 11:09:02
    KOSZTOWNIK OTWORZY NAM KOSMOPORT :)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA