REKLAMA

Radziwiłł: projekt e-zdrowie nie ruszy, będą zmiany w zakresie informatyzacji

  • Autor: PAP
  • 01 grudnia 2015 21:02
Radziwiłł: projekt e-zdrowie nie ruszy, będą zmiany w zakresie informatyzacji (fot. pixabay.com/ CC0 Public Domain)

Projekt informatyzacji systemu ochrony zdrowia w obecnej formule nie ma szans na powodzenie; z nowym rokiem nie wejdzie nic z tzw. platformy e-zdrowie – powiedział we wtorek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

„Informatyzacja systemu ochrony zdrowia to bardzo trudny problem, który zastaliśmy w ministerstwie. Chodzi o program unijny na który było przeznaczone 800 mln zł z czego pół miliona Polska już otrzymała. Opóźnienia w realizacji programu są tak ogromne że skończenie go jest praktycznie niemożliwe” – powiedział minister dziennikarzom po posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Kierownictwo MZ, jak dodał, stanęło przed niesłychanie trudną sytuacją „by tak wygasić program, aby możliwe było zachowanie pieniędzy które dostaliśmy i skorzystanie z tej częściowej i niedoskonałej pracy która została wykonana”.

Radziwiłł przekazał, że „po różnych negocjacjach, spotkaniach i analizach, we współpracy z innymi resortami które zajmują się informatyzacją i rozwojem zapadła decyzja o zamknięciu programu, zgodnie z umowami”.

Minister zapowiedział, że dalsze finansowanie informatyzacji będzie odbywało się tylko ze środków budżetowych, „które muszą znaleźć się w budżecie przyszłego roku i jeszcze następnego roku”. Środki te, jak dodał, prawdopodobnie nie dadzą możliwości zrealizowania tak szerokich zamierzeń jak były planowane w tzw. Platformie P1.

„Z nowym rokiem nie wejdzie nic, bo nie zostało to przygotowane w takiej postaci, by było funkcjonalne. Będziemy pracować na bazie produktów, fragmentów systemu, starając się wypracować węższy projekt” – powiedział minister.

Ocenił, że ryzyko iż Polska będzie musiała zwrócić unijne środki "jest prawie zażegnane".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA