REKLAMA

Radziwiłł: sytuacja Centrum Zdrowia Dziecka jest dramatyczna

  • Autor: pt/pap
  • 31 maja 2016 16:59
Radziwiłł: sytuacja Centrum Zdrowia Dziecka jest dramatyczna Planowane jest podwyższenie wyceny specjalistycznych świadczeń pediatrycznych, które są wykonywane w CZD - powiedział Minister Zdrowia (fot.mzd.pl)

• Sytuacja Centrum Zdrowia Dziecka jest dramatyczna - ocenił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.
• Powiedział, że planowane jest podwyższenie wyceny specjalistycznych świadczeń pediatrycznych, które są wykonywane w CZD.

Uczestnicząca w posiedzeniu komisji dyrektorka CZD Małgorzata Syczewska poinformowała, że od poniedziałku, kiedy wiadomo już było, że strajk się rozpocznie, do piątku, 412 dzieci zostało wypisanych do domu, przekazanych do innych szpitali, bądź odwołano ich przyjęcia.

Były to dzieci, które miały być hospitalizowane, poddane procedurom diagnostycznym czy związanym z podaniem leków. Jak mówiła, byli to różni pacjenci - m.in. po różnego rodzaju operacjach lub w trakcie leczenia.

Jak dodała Syczewska, jeśli chodzi o blok operacyjny, odwołano 30 zabiegów; 36 procedur odwołano w zakładzie medycyny nuklearnej; w zakładzie diagnostyki obrazowej odwołano 75 tomografii i rezonansów.

Przypomniała, że wielu pacjentów CZD musi mieć do tego typu zabiegów podane znieczulenie ogólne, więc nie można ich wykonywać przy braku pielęgniarek anestezjologicznych; kontrasty - jak wyjaśniła - podają lekarze.

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas przypomniał, że protest pielęgniarek z CZD rozpoczął się już w grudniu 2014 r.

Przedstawił również harmonogram działań podejmowanych przez obie strony sporu w ostatnich tygodniach przed strajkiem, a także rozmów prowadzonych w trakcie sporu, m.in. przy udziale niezależnych mediatorów oraz przedstawicieli resortu zdrowia.

Zawieszenie protestu

Radziwiłł powiedział, że podczas wtorkowej wizyty w CZD potwierdził prawo pielęgniarek do strajku, zwrócił się jednak o zawieszenie protestu w obecnej formie, polegającej na odejściu od łóżek pacjentów.

"Zapewniłem, że dalsze negocjacje - do których gorąco zachęcałem - mogą toczyć się, o ile będzie taka wola stron, cały czas z udziałem kogoś z ministerstwa zdrowia, a jeśli trzeba, to także któregoś z wiceministrów lub ministra zdrowia" - mówił.

Podkreślił jednocześnie, że sytuacja CZD jest "dramatyczna", wskazał na wzrastające w ostatnich latach zadłużenie placówki. Mówił m.in., że w 2007 r. było to 68 mln zł, w 2010 r. - 157 mln zł, a na koniec 2015 r. 313 mln zł. Dodał, że dyrekcja szacuje, że kilka dni strajku pielęgniarek kosztowało ok. 4 mln zł.

Powiedział, że w związku z otrzymaną pomocą rządową w wysokości ok. 100 mln zł szpital ma szanse na pewne oszczędności. Dyrekcja ma nadzieję, że w związku w ociepleniem budynku uda się wygospodarować ok. 1,75 mln zł. "To jest mała szansa na to, żeby przynajmniej częściowo wyjść naprzeciw bardzo trudnym i wymagającym oczekiwaniom pań pielęgniarek" - mówił.

Wskazał, że obecnie zmieniana jest wycena przeszacowanych procedur, m.in. kardiologicznych, a oszczędności z tym związane będą przeznaczone na podwyżki w zakresie pediatrii, szczególnie specjalistycznej. "To są te procedury, które właśnie w Centrum są wykonywane" - podkreślił.

Kolejny raz zapewnił także, że resort będzie wywiązywał się z porozumienia podpisanego przez ministra Mariana Zembalę z pielęgniarkami jesienią ubiegłego roku.

Strajk pielęgniarek w stołecznym Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" trwa od tygodnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Ferdynand Barbasiewicz 2016-06-01 22:12:25
    Dzień Dziecka Metale ciężkie w organizmie nie tylko DZIECI. Kochani Opiekunowie dzieci z autyzmem! Istnieje prosty i skuteczny sposób na sprawne uwolnienie u każdego człowieka zalegających metali ciężkich. Technika opracowana w metodzie molekularnej biocybernetycznej klawiterapii, nie inwazyjna. Proszę wziąć dwie ostre wykałaczki i proszę stymulować/bodżcować kilka krotnie, uciskając po 2-3 sekundy aż do wyciszenia projekcji bólu, znany lekarzom akupunkturzystom punkt nr 13 na meridianie śledziona-trzustka. Punkt S-T 13 znajduje się około 2-3 cm tuż nad lewą tętnicą pachwinową, z której pobiera się krew na gazometrię. Po kilku dniach stymulacji nie będzie śladu po metalach ciężkich. Jest to swoisty cud natury. Łączę najlepsze pozdrowienia, - Ferdynand Barbasiewicz, autor metody klawiterapii i e-książki: EDEN XXI WIEKU, prawdziwe przyczyny zagrożeń ekologicznych i klimatu wywołanych przez ludzką cywilizację oraz obiektywne, tanie możliwości likwidacji tych zagrożeń dla nas i naszych przyszłych pokoleń oraz dla fauny i flory.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA