REKLAMA

Rafał Bochenek: Ludzie powinni wiedzieć na czym polega funkcjonowanie sądów w Polsce

  • Autor: PAP/AT
  • 14 września 2017 11:29
Rafał Bochenek: Ludzie powinni wiedzieć na czym polega funkcjonowanie sądów w Polsce Ustawy powinny odpowiadać na oczekiwania nie tylko rządu, ale również Polaków - mówi rzecznik rządu (Rafał Bochenek, fot.premier.gov.pl)

Chcielibyśmy, aby reforma wymiaru sprawiedliwości stała się rzeczywistością i żeby zapowiedzi programowe, o których mówiliśmy idąc do wyborów, zmaterializowały się - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

• Czekamy na projekty prezydenckie - powiedział Bochenek.

• Wierzymy, że reforma wymiaru sprawiedliwości doprowadzi do tego, że sądy wreszcie będą służyć ludziom - wyraził nadzieję.

• Nie będą tylko władzą samą dla siebie, poza demokratyczną kontrolą - dodał.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS. Według rzecznika prezydenta mogą one być przestawione 25 września. Nie ma jeszcze decyzji, czy projekty trafią do Sejmu od razu po przedstawieniu ich opinii publicznej, czy też później. W środę (13 września) Andrzej Duda rozmawiał o projektowanych ustawach z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych.

"Cieszymy się, że się toczy taka dyskusja, ale również oczekujemy na projekty pana prezydenta, bo chcielibyśmy, aby reforma wymiaru sprawiedliwości stała się rzeczywistością i żeby te zapowiedzi programowe, o których mówiliśmy idąc do wyborów, (...) zmaterializowały się" - powiedział Bochenek w Telewizji Republika.

Dodał, że o konieczności reformy "rzeczywistej, a nie fasadowej" mówił też w swojej kampanii Andrzej Duda. "Wierzymy, że te ustawy, które będą przygotowane w Pałacu Prezydenckim w najbliższym czasie, będą właśnie w tym kierunku zmierzały" - podkreślił rzecznik rządu.

Czytaj też: Petru: Prezydent doprowadzi do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości

Przypomniał, że ustawy powinny odpowiadać na trzy oczekiwania, nie tylko rządu, ale również Polaków. Jak mówił, jest to: większa demokratyzacja wymiaru sprawiedliwości, dopuszczenie do urzędów i stanowisk młodych, zdolnych sędziów i wprowadzanie mechanizmów pociągania do odpowiedzialności osób, które np. złamią prawo lub zachowają się nieetycznie.

"Czekamy i zobaczymy, co znajdzie się w tych ustawach. Wierzymy, że ta reforma doprowadzi do tego, że sądy wreszcie będą służyć ludziom i nie będą władzą samą dla siebie, nie będą czymś zupełnie poza demokratyczną kontrolą" - zaznaczył Bochenek.

Rzecznik rządu był również pytany o ocenę kampanii informacyjnej "Sprawiedliwe Sądy". "Merytoryczna dyskusja w tej sprawie jest potrzebna i wpisuje się ta kampania w oczekiwania" - powiedział, podkreślając, że jest to kampania Polskiej Fundacji Narodowej. "Ludzie powinni wiedzieć, na czym zasadza się funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w Polsce, jakie są mechanizmy działania sądów, do jakich patologii bardzo często na przestrzeni ostatnich lat dochodziło" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA