REKLAMA

Rafał Bochenek: Rząd szanuje decyzję prezydenta. Jest gotowy do współpracy ws. reformy sądowniczej

  • Autor: PAP/AT
  • 21 sierpnia 2017 10:53
Rafał Bochenek: Rząd szanuje decyzję prezydenta. Jest gotowy do współpracy ws. reformy sądowniczej Prezydent skorzystał ze swojego konstytucyjnego prawa i rząd od samego początku szanuje tę decyzję - mówi rzecznik rządu (Rafał Bochenek, fot.premier.gov.pl)

Rząd ma określone wymagania co do ustaw, które mają być przygotowane przez Pałac Prezydencki. Jeżeli będzie oczekiwanie ze strony Pałacu, żeby rząd się w te prace aktywniej włączył, jak najbardziej jesteśmy gotowi - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Prezydent Andrzej Duda w lipcu zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział też wtedy podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze. Bochenek w Polsat News mówił, że prezydent skorzystał ze swojego konstytucyjnego prawa i rząd od samego początku szanuję tę decyzję, natomiast ma "określone wymagania co do tych ustaw, które mają być przygotowane przez Pałac Prezydencki".

Pytany o oczekiwania wobec tych projektów wymienił m.in. większą demokratyzację wymiaru sprawiedliwości oraz sprawę izby dyscyplinarnej, która miałaby "wyciągać wnioski i konsekwencje wobec osób, które naruszają przepisy prawa, również sędziów, którzy dotychczas bardzo często poza taka kontrola prawa pozostawali".

Dopytywany, czy miedzy Kancelarią Premiera a Kancelarią Prezydenta trwają rozmowy dot. ustaw, Bochenek odpowiedział: "Rozumiem, że trwają prace w Pałacu Prezydenckim. Cały czas oczywiście rząd jest chętny do tego i otwarty na dyskusje. Na pewno jeżeli będzie oczekiwanie ze strony Pałacu Prezydenckiego, żeby rząd się w te prace nieco aktywniej włączył, jak najbardziej jesteśmy gotowi".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA