REKLAMA

Rafał Trzaskowski: Gabinet cieni PO o Służbie Ochrony Państwa i Puszczy Białowieskiej

  • Autor: PAP/JS
  • 02 sierpnia 2017 17:05
Rafał Trzaskowski: Gabinet cieni PO o Służbie Ochrony Państwa i Puszczy Białowieskiej Rafał Trzaskowski (fot. facebook)

Projekt ustawy o powołaniu Służby Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu oraz sytuacja wokół Puszczy Białowieskiej, to główne tematy posiedzenia Gabinetu cieni PO - poinformował poseł PO Rafał Trzaskowski.

"Głównie rozmawialiśmy o nowej ustawie o Biurze Ochrony Rządu. To jest następny niestety przykład tego, że PiS chce rozmontować kolejną służbę i zapełnić ją swoimi ludźmi, prawdopodobnie częściowo niewykwalifikowanymi, nieposiadającymi odpowiedniego doświadczenia" - powiedział Trzaskowski.

W poniedziałek (31 lipca) rząd przyjął projekt ustawy o powołaniu Służby Ochrony Państwa (SOP) - w miejsce BOR. W nowej formacji, która będzie miała uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze, będzie pracować 3 tys. osób. To o 50 proc. więcej niż obecnie. Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zapowiadał, że głównym zadaniem SOP będzie nadal ochrona najważniejszych osób w państwie i zagranicznych delegacji, a także obiektów kluczowych dla funkcjonowania państwa.

Trzaskowski powiedział, że drugą kwestią poruszoną na spotkaniu Gabinetu cieni, była sprawa Puszczy Białowieskiej i - jak ocenił - "bezprecedensowego zachowania ministra środowiska Jana Szyszki, który nie chce respektować prawa unijnego".

W środę (1 sierpnia)  Komisja Europejska zapowiedziała, że jeśli potwierdzone zostanie, że wycinka w Puszczy Białowieskiej nie została wstrzymana, to włączy tę kwestię do prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.

Trzaskowski podkreślił, że bez precedensu jest sytuacja, w której minister odnawia stosowania prawa unijnego. "To jest autentycznie krok do wyprowadzania (Polski) z Unii Europejskiej, jeżeli będziemy kwestionować nadrzędność unijnego prawa. Poza tym to może doprowadzić do olbrzymich kar finansowych, wstrzymania pieniędzy z unijnego budżetu, więc sprawa jest wyjątkowo poważna i dlatego poważnie na ten temat rozmawiamy" - powiedział poseł PO.

Lider PO Grzegorz Schetyna powiedział w środę, że PO chce powołania sejmowej komisji śledczej ws. niszczenia Puszczy Białowieskiej i polityki PiS wobec środowiska. Poinformował też, że PO złoży zawiadomienie ws. popełnienia przestępstwa przez ministra środowiska za nielegalną wycinkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stach Ostróżka 2017-08-02 18:26:15
    Zanim uwaga, najpierw cytata: "Trzaskowski powiedział, że drugą kwestią poruszoną na spotkaniu Gabinetu cieni, była sprawa Puszczy Białowieskiej i - jak ocenił - "bezpreceden-sowego zachowania ministra środowiska Jana Szyszki, który nie chce respektować prawa unijnego"." Fakt ten bobrze świadczy o poziomie fachowym min. J. Szyszki. Skoro bowiem tak unikalna puszcza, jak białowieska, zachowała się w krajach UE T Y L K O w Polsce, to znaczy, że unijne kraje poza Polską powinny się uczyć gospodarki leśnej od Polskich uczonych i polskich leśników, a nie odwrotnie. Ich "wiedzę o puszczy" można porównać do pana, który: /Siedział nad Nilem/ I jadł to, czego nie miał,/ Bo gdyby miał to, co jadł,/ To nie byłby tym, kim był./REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA