REKLAMA

Referendum konsultacyjne: Prezydent przeprowadzi konsultacje ws. zmian w Konstytucji

  • Autor: PAP/AT
  • 26 czerwca 2017 12:47
Referendum konsultacyjne: Prezydent przeprowadzi konsultacje ws. zmian w Konstytucji Prezydent zwróci się do Senatu, aby referendum konstytucyjne odbyło się 11 listopada 2018 r. (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Prezydent Andrzej Duda przeprowadzi konsultacje ws. referendum dotyczącego zmian w Konstytucji z organizacjami społecznymi, politycznymi czy obywatelskimi, a także z partiami - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

• Andrzej Duda zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r.

• Prezydent przeprowadzi szerokie konsultacje ws. referendum dotyczącego zmian w Konstytucji z organizacjami społecznymi, politycznymi czy obywatelskimi, a także z partiami, które będą chciały wziąć w nich udział  - powiedział  Łapiński.

• Rzecznik prezydenta dodał, że negowanie przez część opozycji idei referendum jest błędem.

12 czerwca na prośbę Pawła Kukiza, odbyło się spotkanie prezydium klubu Kukiz'15 z prezydentem Andrzejem Dudą. Było ono kolejnym z cyklu rozmów poświęconych kwestii zaproponowanego przez prezydenta referendum dot. konstytucji. Wcześniej Duda rozmawiał też z marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Referendum jest planowane na 11 listopada 2018 r.

Łapiński był pytany w wywiadzie dla portalu rp.pl z kim jeszcze spotka się w tej sprawie Andrzej Duda. "Będą szerokie konsultacje z różnego rodzaju organizacjami społecznymi, politycznymi, obywatelskimi" - odparł. Poinformował też, że "pod koniec sierpnia będą spotkania z Solidarnością".

Czytaj też: Połowa Polaków przychylnie o referendum konsultacyjnym ws. konstytucji

Według ministra "jest raczej pewne", że prezydent spotka się również "z tymi partiami politycznymi, które będą chciały wziąć udział w tych konsultacjach". "Bo przecież można założyć, że niektóre partie uznają, że nie są tym zainteresowane" - podkreślił.

Rzecznik prezydenta dodał, że negowanie przez część opozycji idei referendum jest błędem. "Jeśli ktoś mówi, że chciałby zmiany Konstytucji w pewnych aspektach, a z drugiej strony mówi, że nie chce brać udziału w konsultacjach, czy mówi, że ta idea jest zła, to pod znakiem zapytania stawia swoją wiarygodność" - ocenił.

"W referendum konsultacyjnym Polacy będą mogli się wypowiedzieć, w jakim kierunku chcą, żeby była napisana nowa konstytucja i potem na podstawie tych wskazań Polaków piszemy nową konstytucję" - powiedział Łapiński. Zaznaczył, że projekt nowej ustawy zasadniczej również musiałby być poddany ocenie przez obywateli w drodze referendum.

Czytaj też: Konstytucja przejściowa? Kamila Gasiuk-Pihowicz atakuje prezydenta

"Być może powstanie konstytucja, gdzie już nie będzie ciągłych sporów jak ją interpretować" - dodał.

Andrzej Duda zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r.

Zdaniem prezydenta Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej. 11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • prawica 2017-06-26 18:59:51
    Opozycja powinna już przeprowadzić konsultacje społeczne gdzie można otworzyć nowe odziały Zakładów Karny o zaostrzonym rygorze dla znacznej ilości PiSoswkich agentów działających na rzecz Rosji . Ustrój demokratycznego Państwa prawa czy Konstytucja RP dla Nich to jak zwijka papieru toaletowego, opinie społeczne traktują jak powietrze, społeczeństwo jak bydło robocze bez żadnych praw. Morze Warmińsko-Mazurskie bliżej tatusia Putina, nie zapomnijcie zabrać agentów dawnego KGB z woj Lubelskiego i Beatę Mazurek .
  • jur 2017-06-26 17:41:00
    Zasadniczym pytaniem powinno byc - czy przestrzegam zapisow aktualnej Konstytucji RP... Osoba, ktora tej konstytucji nie przestrzega nie powinna o niej nawet dyskutowac, a gdzie tu mowic o projekcie zmieniania jej. Chyba ze chce wpisac ,,przewodnia role PiS". Obawiam sie kazdej ingerencji pisu w zycie spoleczne Polakow obserwujac te zaraze rozprzestrzeniajaca sie po Polsce i swiecie. Straszliwa staje sie ta buta i zaklamanie, nie mowiac juz o ,,kwalifikacjach" ludzi wysylanych na stanowiska w swiat jak i obsadzania ,,po kumotersku" w Polsce. Czyzby chciano w niej zagwarantowac ,,dozywotnie krolestwo" dla idiotow i paranoikow. Nie o to walczyla ,,Solidarnosc" w latach 80'tych, by swiry zniszczyly to o co wowczas walczono z narazeniem zycia. Ci ktozy dzisiaj najwiecej dra mordy wowczas schowani byli w domach, lub u mamy pod kiecka i cichcem donosili na ubecje...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA