REKLAMA

Referendum ws. konstytucji, Stanisław Karczewski: 11 listopad to święto. Czy Polacy pójdą do tego referendum?

 • Autor: PAP/AT
 • 09 czerwca 2017 12:15
Referendum ws. konstytucji, Stanisław Karczewski: 11 listopad to święto. Czy Polacy pójdą do tego referendum? Termin referendum ws. konstytucji jest dobry, ale nie najlepszy - uważa marszałek Senatu (Stanisław Karczewski, fot. stanislawkarczewski.pl)

Proponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę termin referendum dot. zmian w konstytucji jest dobry, ale nie najlepszy - stwierdził marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dodał, że jeżeli to referendum odbędzie się z powodzeniem, to możliwe są kolejne np ws. uchodźców w 2019 r.

• Stanisław Karczewski stwierdził, że proponowany przez prezydenta termin referendum jest dobry, ale nie najlepszy bo 11 listopada jest to święto, 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

• To radosne święto dla wszystkich Polaków i być może jest to dobry termin do tego, żeby zrobić referendum tylko, czy Polacy pójdą do tego referendum - wyjaśnił.

• Dodał, że jeżeli to referendum odbędzie się z powodzeniem, to możliwe są kolejne np ws. uchodźców w 2019 r.

W czwartek (8 czerwca) prezydent Andrzej Duda spotkał się z marszałkiem Karczewskim i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Spotkanie dotyczyło konsultacyjnego referendum ws. konstytucji. W poniedziałek natomiast prezydent w tej samej sprawie spotka się z prezydium klubu Kukiz'15.

Karczewski pytany był w piątek w radiu RMF FM czy prezydent Duda przekonał go do daty referendum, które zaplanował na 11 listopada 2018 r. "Jeszcze do końca mnie nie przekonał" - powiedział Karczewski. "Ja jestem zwolennikiem w ogóle referendów i bardzo cieszę się, że jest taka propozycja, że będziemy rozmawiać wokół najważniejszego aktu prawnego jakim jest konstytucja" - dodał marszałek Senatu.

Jego zdaniem, proponowany przez prezydenta termin referendum "jest dobry, ale nie najlepszy", - bo jak mówił - 11 listopada jest to święto, 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. "Radosne święto dla wszystkich Polaków i być może jest to dobry termin do tego, żeby zrobić referendum tylko, czy Polacy pójdą do tego referendum" - mówił Karczewski.

Kopia Konstytucji 3 maja (fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

Pytany był również o możliwość przeprowadzenia innych referendów np ws. uchodźców w 2019 r. Prezydent Duda powiedział w czwartek, że referendum w kwestii przyjmowania uchodźców mogłoby się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi w 2019 r. Prezydent stwierdził, że jeśli referendum ws konstytucji będzie udane, a sprawa uchodźców nadal będzie wywoływać emocje, to on sam wystąpi do Senatu ws referendum w tej kwestii.

"Tak prezydent, mówił również podczas naszego spotkania o takim swoim zamiarze, ale powiedział dokładnie i to zacytuje, że jeżeli to referendum w sprawie zmian w konstytucji będzie udane, a udane to wtedy, kiedy obywatele pójdą do referendum, to wtedy będziemy debatować o kolejnych referendach" - podkreślił Karczewski.

Jego zdaniem udane referendum to takie, w którym Polacy będą chcieli się zaangażować w bardzo ważną czynność czyli wskazanie jakie zmiany w konstytucji są przez nich oczekiwane. Wyraził również nadzieję, że referendum w sprawie zmian w konstytucji odbędzie się z powodzeniem. "Mam nadzieję, że to będzie udane referendum" - dodał.

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. Zdaniem prezydenta Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA