REKLAMA

Reforma edukacji: Strajk szkolny w całej Polsce

 • Autor: PAP/AT
 • 30 marca 2017 12:19
Reforma edukacji: Strajk szkolny w całej Polsce Strajk jest absolutnie legalny - poinformował Sławomir Broniarz (fot.twitter.com/ZNP_ZG)

31 marca w całej Polsce odbędzie się strajk szkolny. Strajk dotyczy obrony praw pracowniczych - zapowiada prezes ZNP Sławomir Broniarz.

"Strajk jest absolutnie legalny, dotyczy obrony praw pracowniczych i mieści się w zapisach ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych" - wyjaśnił prezes ZNP Sławomir Broniarz. "Nikt z uczestników tego strajku - ani pani woźna ani nauczyciele - nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności" - dodał.

Jak zapowiedział Broniarz, w większości szkół strajk odbędzie się w godzinach: 7.30-15.30. Według szacunków ZNP strajkować będzie 40-45 proc. placówek. Największe poparcie dla niego jest w woj. pomorskim, śląskim, łódzkim, podkarpackim i mazowieckim.

Broniarz przypomniał, że "w czasie strajku, pracownicy, którzy w nim uczestniczą nie wykonują żadnych czynności: administracyjnych, opiekuńczych, dydaktycznych, wychowawczych". "Są osobami, które są obecne na terenie szkoły, ale nie prowadzą żadnych zajęć. Za opiekę, za organizację opieki nad dziećmi w tym dniu odpowiedzialny jest dyrektor szkoły" - powiedział szef ZNP.

31 marca 2017 r. odbędzie się ogólnopolski strajk szkolny (fot.znp.edu.pl) 31 marca 2017 r. odbędzie się ogólnopolski strajk szkolny (fot.znp.edu.pl)

Decyzję o przeprowadzeniu w piątek ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął na początku marca. ZNP domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy nie zmienią się na niekorzyść, nie zostanie im też obniżone wynagrodzenie. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • antoni antczak 2017-03-30 21:41:10
  Jedna z najlepiej zarabiających grup.Zawsze znajdzie się wywrotowiec który pociągnie za sobą naiwniaków i frajerów.To tak jak Nowicka wielka feministka finansowana przez koncern aborcyjny.A debilki idą za nią bo wierzą.Ona je ma głęboko w d.. i robi na tym super interes, tak jak główny kodmen kij. Dzieci nie po to chodzą do szkoły żeby jakiś nienauczalny cieć wykorzystywał je do polityki.Pamiętacie pielęgniarki z centr zdr dziecka? Najniższa płaca 3 najwyższa 11 Bo jakiejś mendie się strajku zachciało.Pamiętajcie nauczyciele że płaci was ten jasio i ta zosia która wypracowuje dochód narodowy wpłacając podatki z groszy które zarobi w stosunku do was.Nigdy się nie chcieliście uczyc.Nawet pani co sprząta jak dostanie nowy odkurzacz się uczy.Uczy się lekarz ,kosmetyczka, górnik,prawnik,księgowa-cała Polska.Tylko nie wy.Ja 4 lata szukałem pracownika do firmy jakeście zlikwidowali zawodówki.Dostałem z pośredniaka 2 matołów po gimnazjum.Siąść i tylko płakać nad wami wy niereformowalni wielcy nauczyciele.Kto się pytał naszych rodziców jak PO polikwidowało razem z waszym guru lewandowskim i balcarkiem zakłady pracy?
 • tadek 2017-03-30 18:33:23
  co tu komentowac? jak zwykle najlepiej skomentuje strajk PO i NOWOCZESNA
 • max.,. 2017-03-30 15:38:25
  pryjdzie 200 osob czyli kod , i kilku najemnych emerytow...
 • wróżka 2017-03-30 15:33:06
  Dotyczy SPRAW PRACOWNICZYCH, dobre sobie do roboty a nie kolejne wolne, przecież to się odbija na uczniach, program realizować a nie strajkować, jak się nie podoba to złożyć wymówienie !!!!!!!!!!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA