REKLAMA

Reforma edukacji, strajk w oświacie: ZNP domaga się gwarancji zatrudnienia dla nauczycieli

  • Autor: PAP/AT
  • 29 marca 2017 13:24
Reforma edukacji, strajk w oświacie: ZNP domaga się gwarancji zatrudnienia dla nauczycieli ZNP apeluje by w dniu strajku w oświacie dzieci zostały w domu (fot.znp.edu.pl)

ZNP domaga się deklaracji od rządu, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy nie zmienią się na niekorzyść, nie zostanie im też obniżone wynagrodzenie

• 31 marca odbędzie się ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty.

• ZNP zaapelował by w tym dniu dzieci zostały w domu.

• O tym, czy dana placówka przystąpi do strajku, informują rodziców ich dyrektorzy, to na nich spoczywa obowiązek zapewnienia w tym dniu dzieciom opieki w placówce.

Decyzję o przeprowadzeniu w piątek (31 marca) ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął na początku marca. ZNP domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy nie zmienią się na niekorzyść, nie zostanie im też obniżone wynagrodzenie. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

Jak poinformowała rzeczniczka związku Magdalena Kaszulanis, do 24 marca oddziały ZNP w ramach procedur sporu zbiorowego informowały dyrektorów szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych o terminie strajku.

"Po 24 marca o strajku w danej placówce informują rodziców dyrektorzy. Od dyrektorów wiemy, że robią to na kilka sposobów, tak by wiadomość dotarła do wszystkich rodziców. Jeżeli w szkole jest dziennik elektroniczny, to informują za jego pomocą. Wywieszają też informacje o strajku w szkole na tablicach, drzwiach do szkoły, a nawet na jej ogrodzeniu. Informują też ustnie wszystkich rodziców przychodzących do szkoły" - powiedziała. Dodała, że dyrektorzy mogą też skorzystać z innych form informowania rodziców.

31 marca 2017 r. odbędzie się ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty (fot.znp.edu.pl) 31 marca 2017 r. odbędzie się ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty (fot.znp.edu.pl)

"Cały czas zwracamy się do rodziców, apelujemy, prosimy o zrozumienie naszego protestu. Strajk będzie trwał tylko jeden dzień. Zdajemy sobie sprawę, że zamknięcie szkoły lub przedszkola nawet na jeden dzień utrudni rodzicom życie zawodowe i rodzinne, dlatego prosimy o wyrozumiałość i pozostawienie, jeśli będzie taka możliwość, dziecka w domu" - powiedziała rzeczniczka.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA