REKLAMA

Reforma edukacji: Szkoły będą administratorami danych przetwarzanych przez gimnazjum

  • Autor: PAP/AT
  • 23 czerwca 2017 08:23
Reforma edukacji:  Szkoły będą administratorami danych przetwarzanych przez gimnazjum Możliwe jest włączenie danych przetwarzanych w dotychczasowych zbiorach danych prowadzonych przez gimnazja do istniejących już zbiorów danych prowadzonych przez szkołę, do której włączono gimnazjum (fot.fotolia)

Po 1 września 2017 r. szkoły, na które przejdą prawa i obowiązki dotychczasowych gimnazjów, staną się administratorami danych przetwarzanych przez zlikwidowane placówki.

• Zgodnie z reformą edukacji pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe, a gimnazja zostaną zlikwidowane.

• Ponad 3 tys. zbiorów danych osobowych likwidowanych gimnazjów będzie musiało zostać dostosowane do nowych przepisów oświatowych, wprowadzających od 1 września 2017 r. reformę edukacji - informuje w komunikacie GIODO.

• Nowi administratorzy będą musieli ocenić, czy zbiory wykreślić z rejestru.

Zgodnie z reformą edukacji w miejsce obecnych szkół pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane. Reforma oświaty rozpocznie się od nowego roku szkolnego, czyli od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie kończący w tym roku klasę VI szkoły podstawowej staną się we wrześniu uczniami VII klasy szkoły podstawowej.

Zgodnie z reformą, wygaszenie gimnazjów będzie polegać na przekształceniu ich w inną szkołę albo zostaną one włączone do innej szkoły. Zatem po 1 września 2017 r. szkoły, na które przejdą prawa i obowiązki dotychczasowych gimnazjów, staną się administratorami danych przetwarzanych przez zlikwidowane placówki.

Nowi administratorzy danych, w związku z przejęciem praw i obowiązków gimnazjów dotyczących zbiorów danych, powinni - wskazuje GIODO - dokonać oceny, czy zaprzestano przetwarzania danych w zbiorach zgłoszonych przez gimnazja, co stanowi przesłankę do wykreślenia zbioru z rejestru, czy ewentualnie konieczne jest zgłoszenie zmian w tych zbiorach (np. gdy celem przetwarzania danych stała się archiwizacja).

Czytaj też: Rok wielkich zmian w edukacji

"Skala problemu jest znaczna, bowiem dotychczas gimnazja zgłosiły do rejestracji ok. 3700 zbiorów danych osobowych, z czego większość została wpisana do jawnego, ogólnokrajowego rejestru zbiorów danych osobowych" - podaje generalny inspektor. W ocenie generalnego inspektora, co do zasady w wyniku włączenia gimnazjum do innej szkoły nie powstaną nowe zbiory danych osobowych.

"Gdyż każda szkoła prowadzi analogiczne zbiory (np. związane z rekrutacją), w których cel przetwarzania, zakres danych i podstawa prawna są tożsame. Możliwe jest włączenie danych przetwarzanych w dotychczasowych zbiorach danych prowadzonych przez gimnazja do istniejących już zbiorów danych prowadzonych przez szkołę, do której włączono gimnazjum" - poinformował GIODO.

Ewentualne wątpliwości, które mogą się pojawić w konkretnych przypadkach, będą rozstrzygane w toku indywidualnych postępowań prowadzonych przez GIODO - podał urząd.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA