REKLAMA

Reforma edukacji: Wniosek o referendum zostanie poddany analizie i ocenie

  • Autor: PAP/AT
  • 20 kwietnia 2017 11:07
Reforma edukacji: Wniosek o referendum zostanie poddany analizie i ocenie Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018 (fot.pixabay)

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński z dużym szacunkiem i uwagą podchodzi do inicjatywy referendalnej ws. reformy edukacji - powiedział  Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

• Ponad 910,5 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji.

• Marszałek Sejmu tę kwestię traktuje z właściwą atencją - powiedział Andrzej Grzegrzółka.

• Jak dodał, według marszałka, typu inicjatyw nie należy deprecjonować.

"Marszałek Sejmu z dużym szacunkiem i uwagą podchodzi do inicjatywy referendalnej ws. reformy edukacji. Zebrane podpisy w tej sprawie bezsprzecznie świadczą o tym, że kwestia zmian w szkolnictwie ma duży wydźwięk społeczny i znaczenie dla wielu Polaków" - powiedział w czwartek Grzegrzółka.

Ponad 910,5 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji - poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej. Pytanie referendalne, pod którym komitet zbierał podpisy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

Grzegrzółka powiedział, że "wniosek zostanie poddany analizie i ocenie przy zastosowaniu standardowych procedur, szczegółowo opisanych w odpowiednim zarządzeniu".

Marszałek Sejmu z dużym szacunkiem i uwagą podchodzi do inicjatywy referendalnej - powiedział Andrzej Grzegrzółka (Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, fot.marekkuchcinski.pl)

"Marszałek tę kwestię traktuje z właściwą atencją, gdyż niewątpliwie tego typu inicjatyw nie należy deprecjonować" - podkreślił dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

Czytaj też: Anna Zalewska o referendum: to polityczna robota

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pod koniec stycznia związał się komitet referendalny, w skład którego wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych popierających pomysł referendum, m.in. ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicji "Nie dla chaosu w szkole", Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców, Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesnej, PSL, Razem i Inicjatywy Polska.

Aby złożyć obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum, jego inicjatorzy muszą zebrać co najmniej 500 tys. podpisów osób popierających tę ideę. Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Oj antoni coś ci sie roni 2017-04-20 16:45:13
    Do antoni antczak: Gimnazja są rzeczywiście nikomu niepotrzebne. Co do obcych korporacji, wręcz przeciwnie. Swoich nie mamy więc gdyby nie obce, dalej chodziłbyś boso i w zgrzebnej koszuli. Ten dla kogo wszystko co za granicą jest złe, jest po prostu idiotą. Gdyby wszyscy tak myśleli, pralibyśmy się dalej każdy z każdym jak za czasów świetności RP i tak jak wtedy 3/4 ludości byłoby niewolnikami u panów. To właśnie przemysł i korporacje podźwignęły ludzkość z zacofanie i dają jej dobrobyt dzięki masowej produkcji. Sam pewnie kupujesz niemieckie adidasy, amerykańską colę, koreańskie telefony, japońskie telewizory i niemieckie albo japońskie samochody. Według twoich kryteriów jesteś więc zdrajcą albo cynikiem, ewentualnie kompletnym głupkiem.
  • antoni antczak 2017-04-20 16:12:42
    Gimnazja wymyślono w czasie rozbiorów Polski.Potrzebne były niedokształcone matoły którymi moża było łatwo sterować. Każdy nauczyciel który nie jest za zmianami w edukacji pobiera od obcych korporacji daninę, lub ma wyprany mózg przez antypolski TVN.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA