REKLAMA

Reforma sądownictwa, Adam Bielan: Mamy bardzo duże szanse na kompromis z Komisją Europejską

  • Autor: PAP/AT
  • 26 marca 2018 11:05
Reforma sądownictwa, Adam Bielan: Mamy bardzo duże szanse na kompromis z Komisją Europejską Kompromis z KE jest rzeczywiście blisko - powiedział Bielan (Adam Bielan, fot.bielan.pl)

Do czerwca powinniśmy zakończyć dialog na temat reformy sądownictwa w Polsce i zająć się innymi ważnymi sprawami - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

W czwartek (22 marca) poseł PiS Marek Ast przedstawił w Sejmie założenia projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. Projekt PiS przewiduje m.in., że minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa. W projekcie PiS zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.

Złożony został również projekt PiS nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów. Projekt przewiduje opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń wydanych z naruszeniem prawa przez TK.

Bielan, pytany kiedy, w związku ze zgłoszonymi projektami, może dojść do zakończenia sporu Polski z Komisją Europejską ws. reformy wymiaru sprawiedliwości odparł, że "od kilku tygodni" rząd prowadzi w tej sprawie z Komisją "intensywny dialog".

"Sądzę, że drugi kwartał tego roku, czyli kwiecień, maj, czerwiec, to jest czas, kiedy powinniśmy zakończyć dialog z KE (...) i zająć się innymi ważnymi sprawami, które czekają przed nami w Brukseli. (...) Mamy bardzo duże szanse na zawarcie kompromisu" - powiedział w programie Rozgłośni Katolickich "Poranek Siódma9".

Czytaj też: Czaputowicz: Rząd poszukuje kompromis z Komisją Europejską

Według Bielana wskazują na to pozytywne reakcje urzędników unijnych, w tym szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera, na efekty rozmów z Polską. "Z tych reakcji wynika, że ten kompromis jest rzeczywiście blisko" - ocenił.

Wicemarszałek Senatu zapewnił ponadto, że projekty noweli zaproponowanych w czwartek przez PiS "nie zmieniają charakteru wymiaru sprawiedliwości", a opublikowanie dotychczas niepublikowanych orzeczeń TK "nie będzie mieć realnego wpływu na stan prawny w Polsce". Jak mówił, wyroki te "będę publikowane jako wyroki historyczne z wyraźną adnotacją, że zostały wydane z naruszeniem prawa".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA