REKLAMA

Reforma sądownictwa: Premier wręczył szefowi KE "białą księgę"

  • Autor: PAP/AT
  • 08 marca 2018 11:59
Reforma sądownictwa: Premier wręczył szefowi KE "białą księgę" Mateusz Morawiecki i Jean-Claude i Juncker (fot.twitter.com/PremierRP)

W czwartek (8 marca) w Brukseli premier Mateusz Morawiecki wręczył przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jean-Claude'owi Junckerowi "białą księgę" na temat reform sądownictwa - poinformowała Kancelaria Premiera.

KPRM podało, że w "białej księdze" znalazły się "przykłady podobnych rozwiązań z innych krajów UE oraz orzecznictwo międzynarodowych trybunałów".

"Kontynuujemy dialog z Komisją Europejską" - podkreśliła Kancelaria Premiera

W czwartek (8 marca) rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem KE Jean-Claudem Junckerem. To drugie spotkanie szefa polskiego rządu z przewodniczącym KE ws. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce i prowadzonej przez KE procedury naruszenia praworządności.

Powstanie białej księgi zapowiedział premier podczas spotkania z korespondentami zagranicznymi w Warszawie (fot.twitter.com/PremierRP)

Powstanie białej księgi zapowiedział premier podczas spotkania z korespondentami zagranicznymi w Warszawie, a pod koniec lutego zapewnił, że zostanie ona zaprezentowana przed spotkaniem z Junckerem.

KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności od 2016 r. w związku z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanej przez władze w Warszawie reformy wymiaru sprawiedliwości.

W grudniu 2017 roku KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury z art. 7.1 Traktatu o UE, gdyż - jej zdaniem - w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA