REKLAMA

Reforma samorządów. PiS chce zmian

  • Autor: PAP
  • 24 września 2015 07:30
Reforma samorządów. PiS chce zmian Wiceprezes PiS uważa, że rozmawiać trzeba także o zmianie finansowania samorządów. Fot. facebook.com

Trzeba się zastanowić nad kadencyjnością wójtów, burmistrzów; mogłyby to być dwie pięcioletnie kadencje - powiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło. Rozmawiać trzeba także o zmianie finansowania samorządów – dodała.

Kandydatka PiS na premiera w środę wzięła udział w spotkaniu Instytutu Wolności w Warszawie pt. "Bezpieczna przyszłość dla Polski".

Obecnie wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast są wybierani w wyborach bezpośrednich na czteroletnią kadencję i mogą pełnić funkcję dowolną liczbę kadencji.

Dwie pięcioletnie kadencje

Uważam, że kadencyjność jest w tej chwili potrzebna, bo w wielu miejscach utworzyły się zasklepione układy, które funkcjonują od wielu lat. Uważam, że powinny to być dwie pięcioletnie kadencje - podkreśliła kandydatka PiS na premiera.

Według niej warto, aby doświadczenie samorządowców było wykorzystywane np. w parlamencie.

Zdaniem Szydło jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do rad gmin (oprócz miast na prawach powiatu) wbrew oczekiwaniom, że wprowadzą nowych ludzi do samorządów, te układy zabetonowały.

Reforma finansów

Wiceprezes PiS uważa, że rozmawiać trzeba także o zmianie finansowania samorządów. Jak zaznaczyła, trzeba się zastanowić, jak zmienić ustawę o dochodach jednostek samorządu.

Czy być może dać samorządom jakąś możliwość działalności gospodarczej, czy zdobywania innych możliwości finansowych po to, aby realizować zadania inwestycyjne - powiedziała Szydło.

Myśmy zaproponowali na przykład utworzenie funduszu inwestycyjnego, który byłby odpisem z podatku VAT za realizowane już inwestycje, by te pieniądze później były wykorzystywane na przykład na kolejne inwestycje - podkreśliła.

Kandydatka PiS na premiera mówiła także o możliwości zmiany ustawy o zamówieniach publicznych, tak by lokalne firmy miały zagwarantowane np. 40 proc. inwestycji wykonywanych na terenie danego samorządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA