REKLAMA

Rekonstrukcja rządu, Jerzy Kwieciński: Od dyrygenta zależy jak ta orkiestra będzie grała

  • Autor: PAP/AT
  • 10 stycznia 2018 12:45
Rekonstrukcja rządu, Jerzy Kwieciński: Od dyrygenta zależy jak ta orkiestra będzie grała Budownictwo to był niewątpliwie ten obszar, który nie funkcjonował dobrze - powiedział nowy minister (Jerzy Kwieciński, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Zmiana była potrzebna, by wprowadzić osoby, które lepiej czują gospodarkę - powiedział Jerzy Kwieciński minister inwestycji i rozwoju, pytany o zmiany w rządzie.

  • Trzeba było wprowadzić o osoby, które lepiej czują gospodarkę - powiedział Kwieciński.
  • Była również potrzeba, żeby poprawić nasze relacje międzynarodowe, relacje w UE, w świecie - dodał.
  • Zaznaczył, że obszarem, który "nie funkcjonował dobrze" było budownictwo.

"To była również potrzeba, która polegała na tym, żeby poprawić nasze relacje międzynarodowe, relacje w UE, w świecie" - powiedział na antenie radiowej Trójki Kwieciński.

Minister Kwieciński, pytany o to, czy nie grozi nam bałagan w związku z tym, że mamy trzy ministerstwa zajmujące się podobnymi kwestiami (resort inwestycji i rozwoju, przedsiębiorczości i technologii, infrastruktury), odpowiedział, że wszystko zależy od tego, jak będą one zarządzane. "Jak ta orkiestra będzie grała. Od dyrygenta tu bardzo dużo zależy. A wydaje się, że mamy sprawnego dyrygenta" - powiedział.

Kwieciński, dopytywany, komu będzie podlegać budownictwo wraz z programem Mieszkanie plus, zaznaczył, że "to pytanie do premiera".

Czytaj też: Jerzy Kwieciński ministrem inwestycji i rozwoju

Podkreślił jednak, że "niewątpliwie to był ten obszar, który nie funkcjonował dobrze". "Mówimy tu zarówno o inwestycjach liniowych, z którymi raczej żeśmy sobie poradzili - ale bardziej o inwestycjach punktowych" - mówił.

Wskazał, że nadal jesteśmy krajem, gdzie proces inwestycyjny, budowlany trwa długo. "Mamy problemy z zagospodarowaniem przestrzennym. To budownictwo, takie trochę chaotyczne, rozlewa nam się w aglomeracjach. To nie jest tak, że nie mamy terenów. Terenów mamy na 300 mln ludzi, a tylu w Polsce nie mieszka" - powiedział.

Zdaniem ministra Kwiecińskiego nad tym procesem "trzeba zapanować" zarówno od strony regulacyjnej, jak i realizacyjnej. "Program Mieszkanie plus szedł, nie ma co ukrywać, dosyć słabo, więc decyzja pana premiera jest taka, że musimy to wyraźnie postawić jako priorytet na najbliższe lata" - zapowiedział.

Odnosząc się do nowej perspektywy finansowej UE, zaznaczył, że zagrożeniem dla poziomu funduszy jest m.in. Brexit. "Wielka Brytania to drugi jeszcze największy kraj członkowski UE. Za chwilę wychodzi, więc o 10-12 mld euro rocznie będzie mniej wpłacane do budżetu unijnego" - wyjaśnił. Dodał, że "pojawiły się też nowe, bardzo poważne wyzwania dla UE, które będą kosztować". Chodzi o kwestie migracji, bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Ocenił, że na system obrony "będą kierowane duże środki". Jak mówił, "jest jeszcze trzeci ważny element, bogacimy się jako kraj, jako region, a to oznacza, że (...) będziemy dostawali mniej" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madera 2018-01-10 15:52:08
    Ludzie czemu Wy tak kłamiecie....OSZUKUJECIE POLAKÓW I OSZUKUJECIE UE ! Dostajecie dotacje, za tą dotację np. budujecie autostradę a potem tworzycie grupkę ŻYDOWSKIEGO GRMIUM, KTÓRY ZBIERA OPŁATY ZA TA AUTOSTRADĘ I ŻYJĄ JAK KRÓLOWIE A POLACY ZA TO PŁACĄ......TO JEST WASZA SPRAWIEDLIWOŚĆ......CHAMY !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA