REKLAMA

Rekonstrukcja rządu: Premier ogłosiła zmiany

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 28 września 2016 16:56
Rekonstrukcja rządu: Premier ogłosiła zmiany Minister Szałamacha został odwołany z funkcji (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Premier Beata Szydło poinformowała o zmianach personalnych i systemowych w rządzie. Paweł Szałamacha został odwołany. Morawiecki ministrem rozwoju i finansów

Premier wystąpienie zaczęła od podjętych podczas posiedzenia rządu decyzji. Przypomniała o projekcie Mieszkanie plus oraz przyjęciu projektu budżetu na rok 2017. - Jak poinformowała, rozmawiano także o porozumieniu CETA. W przyszłym tygodniu rząd przyjmie stanowisko Polski, które będzie reprezentowane na forum europejskim - mówiła.

Dodała, że rząd przyjął projekt budżetu na 2017 rok. - Mamy zagwarantowane środki na program 500 plus, są zagwarantowane środki na najniższą emeryturę i waloryzację emerytur, na darmowe lekarstwa dla seniorów po 75 roku życia - poinformowała.

Premier podziękowała Pawłowi Szałamachowi i całemu Ministerstwu Finansów za pracę nad budżetem.

- Podjęłam decyzję o powołaniu Komitetu Ekonomicznego. Na jego czele stanie minister Mateusz Morawiecki. Minister Morawiecki zostaje w związku z tym powołany na stanowisko ministra finansów - powiedziała.

Jak dodała, z funkcji został odwołany Paweł Szałamacha. Będzie pełnił nową, ważną funkcję, ale premier nie zdradziła, jaką.

Beata Szydło poinformowała, że zmiany wynikają wprost z programu Prawa i Sprawiedliwości, gdzie wskazane jest, że koordynacją spraw gospodarczych zajmie się Ministerstwo Rozwoju.

Jak wyjaśniła, oba ministerstwa zostają: zarówno Ministerstwo Rozwoju, jak i Finansów. Będą miały tylko jednego kierownika.

W piątek (30 września) będzie miało miejsce pierwsze posiedzenie Komitetu Ekonomicznego

Czytaj też: Rekonstrukcja rządu: Polacy wytypowali ministrów do zmiany

- Podjęłam decyzję o utworzeniu centrum analiz rozwojowych ośrodka planowania studiów strategicznych, który będzie umieszczony przy premierze, tutaj, w kancelarii rozpoczniemy prace nad tym ośrodkiem i to będzie również w najbliższym czasie - powiedziała tez Szydło.

Zmiany personalne w KPRM

Premier poinformowała również o zmianach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Minister w kancelarii premiera Adam Lipiński - jak powiedziała Szydło - zastąpi Wojciecha Kaczmarczyka na stanowisku pełnomocnika ds. równego traktowania oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Szefowa rządu poinformowała też, że odwołała Pawła Majewskiego ze stanowiska pełnomocnika ds. Światowych Dni Młodzieży, który rozpocznie pracę w resorcie cyfryzacji.

Premier Szydło powiedziała, że powołała na sekretarza stanu w KPRM Grzegorza Schreibera.

W piątek (23 września) na antenie Polskiego Radia szefowa rządu zapowiedziała zmiany personalne i systemowe w swoim gabinecie. Zadeklarowała, że ma o nich poinformować w tym tygodniu. W sobotę, podczas wyjazdowego posiedzenia klubu PiS, mówiła też m.in. o zmianach w spółkach Skarbu Państwa, nie tylko kadrowych, ale i w zarządzaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA