REKLAMA

Rekonstrukcja rządu, Władysław Kosiniak-Kamysz: Prezydent chce być w grze

  • Autor: PAP/AT
  • 07 grudnia 2017 08:19
Rekonstrukcja rządu, Władysław Kosiniak-Kamysz: Prezydent chce być w grze Prezydent Andrzej Duda spotka się z premier Beatą Szydło i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski)

Spotkanie u prezydenta ma ustawić techniczne warunki gry związane z wymianą premiera, bo to prezydent, po złożeni dymisji, jeżeli by do niej doszło, desygnuje nowego premiera - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

• Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzej Dudy w czwartek ok. godz. 9.30 odbędzie się spotkanie, w którym będą uczestniczyć premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

• Prezydent Andrzej Duda ewidentnie wchodzi do gry - powiedział Kosiniak-Kamysz.

• Jego spotkanie z premier Beatą Szydło i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim ws. rekonstrukcji ma ustalić techniczne warunki związane z wymianą premiera - zaznaczył.

Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzej Dudy w czwartek ok. godz. 9.30 odbędzie się spotkanie, w którym będą uczestniczyć premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Jak wynika ze źródeł zbliżonych do władz PiS, spotkanie ma dotyczyć m.in. rekonstrukcji rządu.

Kosiniak-Kamysz, pytany w TVN24 o inicjatywę prezydenta, przypomniał, że o godz. 9 ma się w Sejmie rozpocząć debata nad wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. "Trudno sobie wyobrazić, żeby podczas debaty o odwołaniu rządu nie było premiera na sali".

Czytaj też: Kaczyński premierem na rok

Zdaniem lidera ludowców spotkanie u prezydenta "ma ustawić techniczne warunki gry związane z wymianą premiera, bo to prezydent, po złożeni dymisji, jeżeli by do niej doszło, desygnuje nowego premiera". "Prezydent chce być w grze, ewidentnie wchodzi do gry. Do tej pory stał z boku w sprawie rekonstrukcji" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Spotkanie u prezydenta ma ustawić warunki związane z wymianą premiera - uważa lider PSL (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.kosiniakkamysz.pl)

W środę rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała, że Komitet Polityczny PiS zbierze się w czwartek po południu, a rozmowy będą dotyczył m.in. rekonstrukcji rządu. Po spotkaniu Komitetu Politycznego odbędzie się posiedzenie klubu PiS. Wcześniej rzeczniczka partii mówiła, że nie jest tajemnicą, iż pojawiła się propozycja kandydatury na premiera Mateusz Morawieckiego, choć - jak dodała - decyzji jeszcze nie ma. W poniedziałek lider PiS Jarosław Kaczyński spotkał się m.in z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych. Według informacji PAP rozmawiano m.in. o "spodziewanej w grudniu" rekonstrukcji rządu.

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała, kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje, co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA