REKLAMA

Rekwizyty w sejmie w czasie debaty nad Programem 500+

  • Autor: PAP/GP
  • 09 lutego 2016 16:59
Rekwizyty w sejmie w czasie debaty nad Programem 500+ Posłowie debatowali nad Programem 500 plus we wtorek 9 lutego. Na zdjęciu kolejka posłów gotowa zadawać pytania. (fot.: twitter.com/KancelariaSejmu)

• Kalkulator dla szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej.
• Tablet z nagraniem wystąpienia premier Beaty Szydło
• Teczka z "frazesami."
• Wyposażeni w takie rekwizyty posłowie debatowali o programie 500 plus. Do zadawania pytań zapisało się blisko 140 posłów.

Sejm we wtorek (9 lutego) rozpoczął prace nad projektem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadzającą program "Rodzina 500 plus", dzięki któremu rodziny otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze.

Jako pierwszy na mównicę wyszedł Zbigniew Konwiński (PO) z tabletem, na którym odtwarzał fragmenty wystąpień Beaty Szydło, w których zapowiadała wprowadzenie 500 zł na każde dziecko. Było to przedmiotem sporu podczas wcześniejszych wystąpień - posłowie opozycji, m.in. Sławomir Neumann (PO), zarzucali Prawu i Sprawiedliwości, że okłamało wyborców, zapowiadając świadczenie na każde dziecko, tymczasem zaproponowany program wyklucza m.in. jedynaków i te dzieci, które mają pełnoletnie rodzeństwo.

Z kolei Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna) wręczył minister Rafalskiej kalkulator, nawiązując tym do szacunkowych kosztów programu i nieścisłości w wyliczeniach.

- Chciałbym w związku z tym na ręce pani minister wręczyć prezent. Jest to kalkulator, żeby w przyszłości nie popełniać takich poważnych błędów rachunkowych, przygotowując projekty ustaw. Kalkulator kupiłem za własne pieniądze, a za różnice w koszcie projektu ustawy 500 plus zapłacą wszyscy Polacy - powiedział.

Joanna Borowiak (PiS) mówiła, że rząd PO-PSL swój program polityki rodzinnej pisał 8 lat, pod kryptonimem "szczaw i mirabelki", zaś program zaproponowany przez rząd PiS jest bardzo potrzebny i oczekiwany.

- Edward Gierek pozostawił po sobie koszmarne długi i trochę zakładów przemysłowych. Donald Tusk pozostawił po sobie koszmarne długi, splądrowane konta emerytalne Polaków, ale i początek autostrad. Jarosław Kaczyński pozostawi po sobie wyłącznie koszmarne długi, a wszystkie pożyczone przez Polskę pieniądze nie zainwestuje, ale rozda. Jednym efektem tej ustawy będzie to, że co miesiąc każde polskie dziecko będzie się zadłużało o 500 zł. (...) Za kilkanaście lat te dzieci będą musiały same spłacić ten dług - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna)

Przeczytaj: Minister Rafalska o programie 500+

Odnosząc się do jej wystąpienia, prowadzący obrady wicemarszałek Joachim Brudziński (PiS) zauważył, że pomiędzy Edwardem Gierkiem a Donaldem Tuskiem posłance zaginął Leszek Belcerowicz.

Paweł Suski (PO) wyszedł na mównicę z teczką z napisem "Ustawy na pierwsze 100 dni".

- Czy pani minister wie, czyja to jest teczka? (...) To jest teczka, która miała być pełna ustaw. (...) Ja ją znalazłem. I co w niej jest? Frazesy - powiedział, wyjmując z teczki kartkę z dużym napisem "frazesy". - Ten projekt jest doskonałym przykładem na hipokryzję - dodał.

- Mieliśmy już tablet, kalkulator, teraz teczkę, strach się bać, co państwo jeszcze do końca tych obrad wymyślicie - skomentował wystąpienie Suskiego Brudziński.

Dominik Tarczyński (PiS) przypominał w jaki sposób politykę prorodzinną prowadziła PO.

- Wózek dziecięcy - 23 proc. VAT, podniesiony; prezerwatywy - 7 proc. VAT, obniżony. Ubranka dziecięce - 23 proc. VAT, podniesiony; trumny - 7 proc. VAT, obniżony. Za państwa rządów taniej było umierać, za naszych rządów taniej będzie się rodzic - mówił.

Anna Białkowska (PO) mówiła, że program 500 plus będzie kosztował miliardy.

- I nie oszukujcie państwo, że nagle dokonacie cudu i tak ruszy gospodarka, że nie będziecie musieli szukać w kieszeniach nas wszystkich. Z naciskiem na słowa: nas wszystkich. A więc sięgnięcie to kieszeni tych matek i ojców, których pominęliście w programie 500 plus. (...) Panie marszałku, były tablety, teczki, ale myślę, że potrzebne są cuda - mówiła posłanka.

- Jestem pełna uznania dla teatralnych umiejętności niektórych posłów. Państwo pomyliście izby i sceny. To nie jest teatr - powiedział Rafalska, odnosząc się do wystąpień posłów. Zaapelowała, aby nie straszyć, że program podzieli dzieci w rodzinie na lepsze i gorsze.

- Jest to wsparcie dla rodziny. Nie róbcie cyrku z Sejmu - dodała.

Posłowie pytali również m.in. o sytuację samotnych rodziców, dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, ewentualny wzrost cen i podatków w związku z kosztami programu oraz prognozy demograficzne umieszczone w uzasadnieniu projektu.

Projekt wprowadzający projekt 500 plus zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Wczesne życzenia. Kasy! 2016-02-09 17:42:39
    Nie prościej pomóc społeczeństwu okradzionemu z dóbr w największej w historii powojennej Polski aferze gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas w obrębach gmin? Dla obrębów Miast budynki i działki budowlane legalnie nabyte są obecnie bezwartościowe. Sposób dochodzenia roszczeń finansowych-1. Odwołujemy się od Decyzji Ordynacji Podatkowej w terminie ustawowym do lokalnego SKO, w przypadku otrzymania Decyzji SKO negatywnej służy prawo wniesienia Skargi do WSA w terminie 30dni. 2.Kierujemy do danego Starosty Powiatowego dla danego Okręgu Wniosek z roszczeniem odszkodowawczym(rekompensaty finansowej za straty poniesione w wyniku modernizacji masowych gruntów rolnych w obrębach gmin na "B"budowlane z brakiem zachowania zasad etyki itd.)na powyższy wniosek starosta danemu petentowi musi wydać decyzje np.Odmowną-otrzymujecie automatycznie stosunek prawny wobec ewidencji gruntów, od czego służy "Wam"(poszkodowanym)prawo wniesienia skargi do WSA, powiadomiłbym przy tym Prokuraturę Rejonową o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i nakręcacie "Wszyscy" aferę na własna korzyść finansową legalnie dla obrębów Miast. Powodzenia!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA