REKLAMA

"Relacje z naszymi sąsiadami muszą być partnerskie"

  • Autor: PAP/AS
  • 13 lutego 2016 17:25
"Relacje z naszymi sąsiadami muszą być partnerskie" "To jest to co nas dzisiaj bardzo niepokoi jeśli chodzi o naszą sytuację energetyczną, jeżeli chodzi o polskie bezpieczeństwo energetyczne" (fot. Twitter)

Chcemy mieć dobre relacje z naszymi sąsiadami, ale te relacje muszą opierać się na stosunkach o charakterze partnerskim – mówił w sobotę 13 lutego na briefingu w Monachium prezydent Andrzej Duda.

"Stosunki o charakterze partnerskim oznaczają dla mnie wzajemne poszanowanie i wzajemne zrozumienie problemów jakie występują, zrozumienia interesów, zrozumienie tego co nas martwi, jeżeli chodzi o realizację naszych interesów czy zabezpieczenia naszych interesów" - dodał prezydent.

Zwrócił uwagę, że takim problemem jest np. budowa drugiej nitki gazociągu Nord Stream, czyli Nord Stream 2.

"To jest to co nas dzisiaj bardzo niepokoi jeśli chodzi o naszą sytuację energetyczną, jeżeli chodzi o polskie bezpieczeństwo energetyczne" - zaznaczył. Prezydent dodał, że Nord Stream 2 jest także szkodliwy dla Ukrainy czy Słowacji.

"Mam nadzieję, że Komisja Europejska podejmie w tej sprawie zdecydowane działanie, a ściślej mówiąc, że przyjmie tutaj rozwiązanie negatywne jeśli chodzi o tę inwestycję" - powiedział Duda.

Prezydent poinformował, że odbył w trakcie monachijskiej konferencji odbył dwa spotkania bilateralne - z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką i premierem Francji Manuelem Vallsem.

Jak dodał, rozmowa z prezydentem Ukrainy dotyczyła sytuacji w tym kraju, a z premierem Francji rozmawiano o problemie wojny w Syrii, kwestiach zakupu uzbrojenia, a także wzajemnych realizacji gospodarczych.

Prezydent jeszcze w sobotę spotka się ponadto z premierami Czarnogóry i Libanu. "W stronę Czarnogóry będzie jednoznaczna deklaracja z mojej strony, jako przedstawiciela gospodarzy szczytu NATO, co do zaproszenia Czarnogóry do sojuszu" - zaznaczył. Z premierem Libanu ma być natomiast omawiana m.in. kwestia uchodźców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA