REKLAMA

Reparacje wojenne, Marcin Kierwiński: Polsce należą się pieniądze od Niemiec

  • Autor: PAP/AT
  • 03 listopada 2017 08:35
Reparacje wojenne, Marcin Kierwiński: Polsce należą się pieniądze od Niemiec Jeżeli PiS przedstawi realną ścieżkę ubiegania się o te reparacje to trzymam kciuki - zaznaczył Marcin Kierwński (fot.pixabay)

Trzymam kciuki, żeby Polacy zobaczyli jakiekolwiek pieniądze od strony niemieckiej. Bo jest bezsporne, że od strony moralnej takie pieniądze Polsce się należą - powiedział poseł PO Marcin Kierwiński.

Sąd w Sulmonie we włoskim regionie Abruzja nakazał rządowi Niemiec wypłatę odszkodowań tamtejszej gminie Roccaraso i rodzinom 128 ofiar hitlerowskiej masakry w listopadzie 1943 roku - podały w czwartek media.

Dziennik "La Repubblica" podkreśla na swojej stronie internetowej, że to "historyczny wyrok", na mocy którego Niemcy jako "kraj - sukcesor Trzeciej Rzeszy" zostały uznane za winne masakry w lesie o nazwie Limmari w osadzie Pietransieri, gdzie w dniach od 16 do 21 listopada 1943 roku hitlerowcy zabili 128 cywilów. Zgodnie z orzeczeniem sądu w Sulmonie Niemcy mają wypłacić 1,6 mln euro gminie Roccaraso, na terenie której doszło do egzekucji, oraz 5 mln euro spadkobiercom ofiar.

Czytaj też: Reparacje wojenne: Wielka Brytania wesprze Polskę w sprawie odszkodowania od Niemiec?

Kierwiński pytany o to w Radiowej Jedynce powiedział, że na końcu każdego procesu tego typu należy zrobić rachunek zysków i strat. "Jeżeli to jest tak, że realnie nie dostaniemy żadnych pieniędzy, a zrobimy tylko burzę medialną, która pogorszy nasze stosunki z innymi krajami europejskimi to po prostu z perspektywy Polaków będzie to nieopłacalne" - podkreślił.

Od strony moralnej pieniądze Polsce od Niemiec się należą - powiedział Kierwiński (Marcin Kierwiński, fot.youtube.com)

Dopytywany, czy jego zdaniem Polska powinna wykorzystać taką ścieżkę poseł PO odparł: "Jeżeli tylko PiS przedstawi jakąś realną ścieżkę ubiegania się o te reparacje. Ja już dawno powiedziałem: trzymam kciuki, żeby Polacy zobaczyli jakiekolwiek pieniądze od strony niemieckiej. Bo jest bezsporne, że od strony moralnej takie pieniądze Polsce się należą".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • sumzwąsami 2017-11-03 11:08:07
    Niech Kierwiński powie to Tuskowi, który od czasu jak zadekował się w Brukseli, ryje pod Polską i Polakami.
  • Niszczyciele. 2017-11-03 10:59:37
    Wtedy Rydzyk bedzie balowal.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA