REKLAMA

Reparacje wojenne od Niemiec: Ryszard Czarnecki sugeruje, że sprawa będzie międzynarodowa

  • Autor: PAP/MN
  • 03 września 2017 14:10
Reparacje wojenne od Niemiec: Ryszard Czarnecki sugeruje, że sprawa będzie międzynarodowa Ryszard Czarnecki nie wyklucza, że sprawa reparacji będzie umiędzynarodowiona. (fot. youtube)

Jeżeli Niemcy chcą mówić "nie" i chcą twardo mówić, że nie będą płacić reparacji, to my tę sprawę umiędzynarodowimy - zapowiedział wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS).

W niedzielę (3 września) w programie Radia Zet i Polsat News wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS) podkreślił, że gdyby były jakiekolwiek dokumenty potwierdzające, że Polska zrzekła się reparacji, to Niemcy natychmiast by je przedstawiły. "A więc skoro nie ma dokumentów, że Polska się tych reparacji zrzekła, to jest to bardzo dla nas ważny moment i nasze roszczenia, rewindykacje, kwestia reparacji wojennych ze strony Niemiec dla Polski i Polaków, nabiera nowego kształtu" - powiedział.

"Jeżeli Niemcy chcą mówić 'nie' i chcą twardo mówić, że nie będą płacić reparacji, to my tę sprawę umiędzynarodowimy i nie będzie to z korzyścią dla wizerunku Niemiec" - powiedział Czarnecki. Przypomniał, że 1 stycznia 2018 r. Polska rozpocznie swoją dwuletnią kadencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Na pewno w Parlamencie Europejskim, ja mogę sobie wyobrazić jako wiceprzewodniczący, zarówno interpelacje składane zarówno do Komisji Europejskiej i do Rady, jak i publiczne wysłuchania w tej izbie, jak też wnioski w naszej frakcji europejskich konserwatystów i reformatorów ws. zgłoszenia tego do porządku obrad" - wskazał.

Czytaj też: Rosja: Szanse Polski na odszkodowania są zerowe

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński podkreślił, że Polska podczas II wojny światowej poniosła ogromne straty ludzkie i materialne, a Niemcy "w żaden sposób należyty nie zadośćuczyniły Polsce i Polakom za doznane krzywdy". "Najpierw dobrze by było, żeby zostały w odpowiednich resortach sporządzone analizy na ile jest to kwestia możliwa, a na ile nie" - powiedział. "Pamiętajmy, że kilka lat temu Niemcy ukończyli spłacanie reparacji wojennych zdaje się Belgii i innym krajom za I wojną światową. (..) Płacili przez niemalże 100 lat te reparacje co roku, więc nawet jeśli ktoś mówi o tych sumach, to wiadomo że reparacji nie płaci się zazwyczaj jednorazowo" - zaznaczył.

Zdaniem części polityków opozycji, kwestia reparacji jest przez rząd wykorzystywana instrumentalnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • :-) 2017-09-04 08:49:04
    Umiędzynaradawiajcie towarzyszu! Wynik oczywisty: 27:1 :-).REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA