REKLAMA

Reprywatyzacja: PO chce pracy w samorządzie Warszawy

  • Autor: PAP/GP
  • 26 sierpnia 2016 14:58
Reprywatyzacja: PO chce pracy w samorządzie Warszawy Kidawa-Błońska, PO: Propozycja pani prezydent, żeby powołać komisję, która przejrzy te wszystkie dokumenty, wyjaśni te wszystkie sprawy, wydaje mi się bardzo ważna. (fot.:wikipedia.org/CC)

Propozycja prezydent Warszawy, by powołać komisję nadzwyczajną ds. reprywatyzacji jest bardzo ważna. Komisja, w której znajdą się radni wszystkich ugrupowań, powinna zacząć prace jak najszybciej - powiedziała w piątek (26 sierpnia) Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w piątek, że zwróciła się do rady miasta o powołanie komisji nadzwyczajnej, która zajmie się wszystkimi przekształceniami własnościowymi i reprywatyzacjami, które miały miejsce w Warszawie od 1990 r. Dodała, że w skład komisji "powinni wchodzić przedstawiciele wszystkich sił politycznych, jak również autorytety z zewnątrz".

"Są dokumenty, są wyroki sądowe. Propozycja pani prezydent, żeby powołać komisję, która przejrzy te wszystkie dokumenty, wyjaśni te wszystkie sprawy, wydaje mi się bardzo ważna. Musimy nabrać zaufania do tego, co działo się w samorządzie, jak te zwroty były dokonywane, czy gdzieś naruszono prawo czy nie. Więc nic lepszego, jak taka komisja, nie może być zrobione" - powiedziała w piątek Kidawa-Błońska.

Zaznaczyła, że także prokuratura "na wniosek prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz od wielu miesięcy sprawdza te dokumenty". "To nie zmienia sytuacji, że wszyscy znają się na reprywatyzacji, wszyscy świetnie wiedzą lepiej od dokumentów, które są w mieście. Poczekałabym na to, jakie wnioski przekaże komisja, która powstanie w mieście. Czekam na wnioski prokuratury" - powiedziała Kidawa-Błońska.

Dodała, że "oczywiście prezydent miasta, jak każdy prezydent, ponosi całą odpowiedzialność", jednak - jak podkreśliła - konieczne jest wyjaśnienie, "gdzie popełniono błąd i jaki to był błąd". "Na razie jest bardzo dużo spekulacji, bardzo dużo emocji, bo rzeczywiście, tak wielkie kwoty muszą budzić emocje i warszawiacy muszą mieć pewność, że ta reprywatyzacja dobrze działa, ale na razie poczekałabym na wyjaśnienia" - powiedziała posłanka PO.

Według niej radni miejscy wszystkich ugrupowań powinni sprawdzić dokumenty dotyczące reprywatyzacji. "Tak, jak w Sejmie czasami powstają takie komisje, tak pomysł, aby taka komisja działała w mieście, w radzie miasta, wydaje mi się dobry i należy jak najszybciej podjąć prace w tej komisji" - podkreśliła Kidawa-Błońska.

Prezydent Warszawy na porannej konferencji prasowej zapowiedziała również, że w ratuszu zostaną przygotowane listy kancelarii, które "przodują", jeśli chodzi o odzyskiwanie nieruchomości w Warszawie.

Prezydent Warszawy opowiedziała się też za przeprowadzeniem audytu w sprawie reprywatyzacji. Audytor powinien być ustalony w drodze przetargu - podkreśliła.

Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że oczekuje, że "duża" ustawa reprywatyzacyjna zostanie uchwalona możliwie najszybciej. Do tego czasu będą wstrzymane wszystkie zwroty nieruchomości w Warszawie - zapowiedziała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA