REKLAMA

Reprywatyzacja: Rodzina Waltzów zwróci pieniądze za kamienicę. Jest deklaracja

 • Autor: PAP/AT
 • 04 stycznia 2018 13:33
Reprywatyzacja: Rodzina Waltzów zwróci pieniądze za kamienicę. Jest deklaracja Kamienica przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie (fot.wikipedia.org/Adam Kuryło)

Są pisma od męża i od córki Waltzów o zwrocie środków za kamienicę Noakowskiego 16. Co do reszty jeśli nie wpłyną podobne pisma będzie prowadzona egzekucja - powiedział szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

• 22 grudnia ub.r. komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. nieruchomości przy Noakowskiego 16 została podjęta z naruszeniem prawa.

• Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł.

• W środę (3 stycznia) po południu do biura podawczego Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęło pismo od córki Hanny Gronkiewicz-Waltz - Dominiki Waltz-Komierowskiej, w którym deklaruje ona zwrot pieniędzy za kamienicę Noakowskiego 16 - poinformował rzecznik komisji weryfikacyjnej Oliwer Kubicki.

22 grudnia ub.r. komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. nieruchomości przy Noakowskiego 16 została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł. Chodzi o nieruchomość, do której część praw nabył w 2003 r. m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Andrzej.

Z łącznej kwoty świadczeń spadkobiercy rodzina Waltzów miałaby zapłacić 5,4 miliona złotych, z czego Andrzej Waltz, mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz i ich córka Dominika będą musieli zapłacić po ok. milionie złotych.

Czytaj też: Sprawa Noakowskiego 16 to jeden wielki skandal

Córka prezydent stolicy, Dominika Waltz-Komierowska, wystosowała pismo do komisji weryfikacyjnej; prosi w nim o wskazanie numeru konta bankowego, na który ma przelać pieniądze uzyskane w związku z reprywatyzacją kamienicy przy Noakowskiego 16.

Informację tę potwierdził szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. "Korekta - są pisma od męża i od córki Waltzów o zwrocie środków. Co do reszty jeśli nie wpłyną podobne pisma będzie prowadzona egzekucja" - napisał na Twitterze.

Wcześniej takie samo pismo wystosował mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz - Andrzej Waltz.

W piśmie Waltz-Komierowska, podobnie jak jej ojciec, podkreśliła, że zamierza wykorzystać środki zaskarżenia, odwołując się w całości od decyzji komisji weryfikacyjnej.

Jednocześnie zadeklarowała, że zamierza spełnić "przedmiotowe świadczenie orzeczone nieprawomocnymi decyzjami z uwagi na opatrzenie ich rygorem natychmiastowej wykonalności" i poprosiła o wskazanie numeru rachunku bankowego, na który ma być wykonany przelew.

Czytaj też: Jaki: To co robi komisja reprywatyzacyjna to walka o sprawiedliwą i uczciwą Polskę

Komisja weryfikacyjna wskazała w uzasadnieniu decyzji z 22 grudnia 2017 r., że umowa sprzedaży z grudnia 1945 r., na podstawie której nabyto prawo własności nieruchomości, została oparta o sfałszowane dokumenty i nie doszło do skutecznego nabycia tych praw.

Przedwojennymi właścicielami kamienicy były osoby pochodzenia żydowskiego, które zginęły w czasie II wojny światowej. W 1945 r. Leon Kalinowski, wraz z Leszkiem Wiśniewskim i Janem Wierzbickim, zaczął posługiwać się w warszawskich urzędach antydatowanym na czas sprzed wojny pełnomocnictwem właścicieli do dysponowania przez niego ich nieruchomością; miał on sfałszować akt notarialny i wypisy z niego.

Dzięki temu Kalinowski sprzedał kamienicę Romanowi Kępskiemu (wujowi Andrzeja Waltza) i Zygmuntowi Szczechowiczowi. Potem okazało się, że wojnę przeżyła Maria Oppenheim, żona jednego z dawnych właścicieli, która wykazała oszustwo. Pod koniec lat 40. Kalinowski został skazany na więzienie. Sąd unieważnił też wtedy pełnomocnictwa, którymi się posługiwał.

Po wydaniu "dekretu Bieruta", Kępski i Szczechowicz wszczęli - jako pokrzywdzeni przez dekret - postępowanie o ustanowienie prawa własności czasowej gruntu pod kamienicą, czego odmówiono im w 1952 r. W 2001 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło orzeczenie z 1952 r. W 2003 r. prezydent m.st. Warszawy ustanowił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz kilkunastu spadkobierców Kępskiego i Szczechowicza, w tym - Andrzeja Waltza i jego córki. W 2007 r. 91 proc. udziału kamienicy nabyła od nich Fenix Group.

Informację na ten temat jako pierwsze podały Radio Zet i radio RMF FM.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • BOLO 2018-01-05 06:52:33
  - a co z odsetkami i postępowaniem KARNYM za wyłudzenie POŻYDOWSKIEJ KAMIENICY ?
 • Madera 2018-01-04 18:49:29
  Dodam jeszcze,że Art. 17 par.1 pozwala prokurturze i policji ignorować nawet najgrożniejsze wydarzenie......pobicia, gwałty, grożby karalne, znęcanie się fizyczne i psychiczne.....itp. poważne przestępstwa , nawet w niektórych przypadkach bez tłumaczenia.......SĄDY ZAWSZE TERAZ BIORĄ STRONĘ PROKURATORA....TO JEST TA DOBRA ZMIANA !!! Takim też przykładem atakowania Polaków jest 'nazywanie obelżywym słowem "KONSTYTUCJA" w Polskim rządzie by takich Ministrów i posłów już nie było ?! a może ktoś zapyta tych napadniętych dlaczego WYBORCY SĄ OBURZENI DO TEGO STOPNIA ?! Nie bo wy wiecie kim wy jesteście WROGOWIE NARODU POLSKI !
 • Madera 2018-01-04 18:29:13
  Dlaczego ignorujecie , to o czym piszemy ? To czemu mają służyć te komentarze ? Ale wiecie co ? Pracujecie na to aby i WAS zignorować tak jak Wy to robicie z nami......Ja już nie mówię czym jest to Wasze postępowanie, ale za chamstwo płacimy tym samym.Po raz enty, mówię Waltzowie...obracali pięcioma milionami w jakimś okresie czasu, nawet w Banku uzyskali procent od tej kwoty....a Wy po tylu latach im to darujecie ?! DLACZEGO ? Znowu są równi i równiejsi ? LEPSZY PRZESTĘPCZY SORT ?! I FRAJERZY POLACY ?! TAK WYGLĄDA TEN PODZIAŁ ? A CO NA TO URZĄD SKARBOWY ?!....PEWNIE NIC, BO TEN SORT PODATKÓW NIE PŁACI !!! A CO NA TO PRAWO TA WSPANIAŁA BŁASZCZYKOWSKA POLICJA I ZIOBROWSKA PROKURATURA ZDEGENEROWANA DO SZPIKU KOŚCI, KTÓRZY TO Z OFIAR ROBIĄ KATÓW.....A Z KATA OFIARY....JAKIE TO NATURALNE PRAWDA MINISTROWIE.....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA