REKLAMA

Reprywatyzacja: Schetyna namawia do opuszczenia referendum odwoławczego w Warszawie

 • Autor: GP
 • 09 września 2016 09:51
Reprywatyzacja: Schetyna namawia do opuszczenia referendum odwoławczego w Warszawie Lider PO zapowiedział, że Platforma będzie zniechęcać do udziału w referendum odwoławczym, gdyby do takiego doszło w Warszawie. (fot.:facebook.com/G.Schetyna)

• Lider PO zapowiada, że gdyby doszło do referendum w Warszawie nad odwołaniem prezydent PO, będzie zniechęcać do udziału.
• Grzegorz Schetyna skomentował wprowadzenie komisarza w warszawskiej PO jako normalną decyzję. Andrzej Halicki będzie komisarzem za Hannę Gronkiewicz-Waltz do wyborów władz regionów w partii w przyszłym roku.
• Schetynę cieszy też dobre przyjęcie w Sejmie propozycji reprywatyzacyjnej ustawy autorstwa PO.
• Polityk zdystansował się też od pytania o immunitet szefa NIK. Do Sejmu wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu Krzysztofa Kwiatkowskiego.

W Polskim Radio, w piątek (9 września) Grzegorz Schetyna mówił o sytuacji w Warszawie. Po zarządzie PO, który zebrał się w czwartek, Hanna Gronkiewicz-Waltz zrezygnowała z funkcji wiceszefowej partii, a struktury partii przeszły pod zarząd komisaryczny. Komisarzem został poseł PO Andrzej Halicki.

- Prezydent Gronkiewicz-Waltz pokazuje swoją determinację w sprawie wyjaśnienia reprywatyzacji - przekonywał Schetyna, który argumentował, że rezygnacja polityk z funkcji wiceszefowej PO jest właśnie podyktowana jej chęcią wyjaśnienia sytuacji w warszawskim Ratuszu.

Zapytany o referendum odwoławcze, które w Warszawie organizują środowiska miejskie, Schetyna wątpi, by się udało.

Lidera PO nie interesuje referendum odwoławcze w stolicy, źródło: Platforma Obywatelska, twitter.com

- Ja, inaczej niż PiS jestem zwolennikami wygrywania wyborów w miastach i gminach - zaczynał wypowiedź Schetyna. - Zobaczymy czy uda się zebrać podpisy pod wnioskiem referendalnym. Lepiej nie uczestniczyć w takim referendum, żeby nie budować wymaganej frekwencji - mówił polityk. - Liczę, że Warszawiacy docenią Hannę Gronkiewicz-Waltz i będą ją dalej wspierać.

By odwołać w referendum prezydenta, burmistrza lub wójta w głosowaniu referendalnym musi wziąć udział minimum 3/5 liczby głosujących w wyborach samorządowych, które powołały odwoływanego na urząd.

Polityk dementował też jakoby naciskał na prezydent Warszawy, by oddała funkcję wiceprzewodniczącej PO, ani by dymisjonowała zastępców. - Nie. Nie nakłaniałem Hanny Gronkiewicz-Waltz do dymisjonowania jej wiceprezydentów.

Komisarz Halicki w Warszawie

Kolejnym efektem zmian po czwartkowym zarządzie PO jest wprowadzenie zarządu komisarycznego w warszawskich strukturach Platformy. To kolejny, po Dolnym Śląsku region zarządzany przez komisarza w tej partii.

- To tylko efekt ustąpienia prezydent Warszawy - przekonywał Schetyna, który jako szef PO wyznaczył komisarza. - Komisarz ma tylko przygotować struktury do wyborów w przyszłym roku.

Warszawską PO od czwartku (8 września) kieruje Andrzej Halicki.

Ustawa reprywatyzacyjna PO

W Sejmie znalazł się projekt ustawy autorstwa klubu PO o reprywatyzacji.

Partia nie proponuje w nim zwrotu kamienic z lokatorami. To jeden z kluczowych mankamentów sytuacji w Warszawie. - Zaprosiliśmy wszystkie kluby do wsparcia w tym temacie - mówił Schetyna. - Pierwsze sygnały są pozytywne, także ze strony partii rządzącej.

Schetyna jest zdania, że powinno zależećń całej klasie politycznej na uporządkowaniu sprawy reprywatyzacji.

Prokuratura ściga szefa NIK

W konkluzji rozmowy Schetynę zapytano o przygotowywany wniosek prokuratury do Sejmu. Śledczy chcą pociągnąć do odpowiedzialności karnej szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. Miał on ustawiać konkursy na szefów delegatur NIK.

- Zobaczymy, jakie będzie uzasadnienie wniosku prokuratury - dystansował się od odpowiedzi Schetyna na pytanie, czy PO poprze wniosek. - Tu jest dużo niedopowiedzeń.

Lider PO argumentował, że NIK jest ważną i niezależną instytucją, kluczowym elementem systemu kontroli władzy.

Czytaj: Oceniają dymisje w warszawskim ratuszu

- (Ten wniosek - red.) wykracza poza normy państwa demokratycznego - powiedział w końcu Schetyna. Po czym przypomniał, że Kwiatkowski był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie PO. To miało miejsce, gdy jeszcze te funkowej były połączone, potem PO ustawowo je rozdzieliła.

Schetynę martwi, że prokuratura, obecnie podporządkowana ministrowi sprawiedliwości ponownie przez PiS, ściga szefa NIK.

- NIK musi mieć podstawy by skutecznie kontrolować i każda władza polityczna musi to rozumieć - kończył Schetyna.

Krzysztof Kwiatkowski jest szefem NIK od 2013 roku. Wcześniej był politykiem PO, ministrem w rządzie Donalda Tuska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Agata 2016-09-09 13:41:05
  Ja mam obawy, że żadne referendum odwoławcze HG-W z posady prezydenta miasta się nie uda. W Warszawie, w ciągu 8 lat, władania nią przez PO, nie ma już Warszawiaków. Wykopani z porozdawanych nieruchomości wynieśli się z Warszawy. W ich miejsce pojawili się PO-warszawiści którzy będą głosować za HG-W.
 • pastuch 2016-09-09 12:20:12
  Człowiek taki, który zniechęca do udziału w demokratycznym akcie jakim jest referendum, winien być przez wyborców wyeliminowany z życia politycznego i udać się na wieś aby paść krowy i kozy.
 • No i my za to odPOwiadamy 2016-09-09 12:09:45
  Staraliśmy się bardzo aby Państwo chdikk stało się teoretyczne - więc nie ma sensu wychodzić do lokalu wyborczego...
 • olek 2016-09-09 10:17:07
  Jak to? Krzyczą najgłośniej o zabieraniu demokracji, a gdy pojawia się wizja referendum to zachęcają do bojkotu?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA