REKLAMA

Rezolucja Parlamentu Europejskiego: Wzywamy rząd do zrealizowania zaleceń Komisji Weneckiej

  • Autor: PAP/GP
  • 13 kwietnia 2016 13:39
Rezolucja Parlamentu Europejskiego: Wzywamy rząd do zrealizowania zaleceń Komisji Weneckiej Rezolucję poparła zdecydowana większość, bo 513 europosłów. (fot.:domena publiczna)

Parlament Europejski przyjął w środę (13 kwietnia) rezolucję o sytuacji w Polsce. Oświadczył w niej, że jest poważnie zaniepokojony, że faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i praworządności.

Eurodeputowani wezwali polski rząd do przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r., który dotyczył zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o Trybunale, a także wezwali do wykonania orzeczeń TK z grudnia 2015 r.

- "Parlament Europejski wzywa polski rząd do zrealizowania w pełni zaleceń Komisji Weneckiej; podziela opinię Komisji Weneckiej, że polska Konstytucja oraz normy i standardy europejskie i międzynarodowe wymagają, aby orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego były przestrzegane" - oświadczył Parlament Europejski.

Rezolucję poparła zdecydowana większość, bo 513 z 751 europosłów.

PE odrzucił poprawki do rezolucje złożone przez eurodeputowanych frakcji lewicowej, która chciała dodać do dokumentu zapisy o innych kwestiach budzących jej zaniepokojenie, w tym propozycjach zaostrzenia przepisów o aborcji, ustawie o radiofonii i telewizji, ustawach o prokuraturze i o policji, a także decyzji o zwiększeniu pozyskania drewna w Puszczy Białowieskiej.

Donald Tusk, po zapadnięciu tej decyzji, skomentował ją słowami:

- Mam taką radę, chociaż nie jestem doradcą polskiego rządu i nie sądzę, by polski rząd był zainteresowany moimi radami, ale to jest rada o charakterze uniwersalnym: jeśli władza nie chce, aby międzynarodowa opinia publiczna zajmowała się jej działaniami, to niech nie dostarcza pretekstu.

Europoseł PO, a wcześniej komisarz UE Janusz Lewandowski skomentował wydarzenia w Brukseli:

- Większość bezpośrednio wybranych przedstawicieli 28 państw UE powiedziała: pod rządami PIS w Polsce dzieje się źle. (...) Rezolucja jest głosem przyjaciół Polski. Jest sygnałem większości w Unii dla polskiego rządu.

Tadeusz Zwiefka, również z PO mówił po podjęciu decyzji przez Parlament Europejski:

- To nie rezolucja osłabia pozycję i wizerunek Polski, to działania rządu PiS. Klucz do rozwiązania problemu jest w rękach tej partii.

Bolesław Piecha natomiast podkreślił, że PiS jest w stanie wytrzymać europejską nawałnicę:

- Jesteśmy zahartowani w opozycji. Mogę obiecać, że przetrwamy.

Przedstawiciele rządzącej w Polsce większości, w tym Ryszard Czarnecki, określają całe zajście jako niezrozumienie woli polskich wyborców:

- Polacy wyrazili swoją wolę w wyborach i ona nie jest szanowana w tym Parlamencie (Europejskim - red.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA