REKLAMA

Rezolucja PE, Rafał Trzaskowski: Nie będzie kar dla europosłów głosujących "za"

  • Autor: PAP/AT
  • 17 listopada 2017 12:15
Rezolucja PE, Rafał Trzaskowski: Nie będzie kar dla europosłów głosujących "za" Sześcioro przedstawicieli Platformy Obywatelskiej w PE poparło rezolucję (fot.shutterstock)

Poniosły ich nerwy, oni uznali, że ta rezolucja mówi prawdę i stąd, jak mniemam, takie głosowanie niezgodne z naszym stanowiskiem - powiedział polityk PO Rafał Trzaskowski o głosowaniu europosłów za rezolucją PE.

• Nie zgadzamy się z tym, żeby UE nakładała sankcje na Polskę - powiedział Trzaskowski.

• Sześcioro moich koleżanek i kolegów poniosły nerwy - stąd, jak mniemam, takie głosowanie - zaznaczył.

• Dodał, że PO będzie o tym rozmawiać, ale "na pewno nie będzie żadnych kar".

Trzaskowski pytany w radiowej Trójce o konsekwencje, jakie czekają polityków PO, którzy w środę (15 listopada) w Parlamencie Europejskim zagłosowali za rezolucją ws. sytuacji w Polsce, zapowiedział, że PO "będzie o tym rozmawiać", ale "na pewno nie będzie tutaj żadnych kar".

Wyjaśnił, że Platforma za słuszne uważa główne tezy rezolucji, czyli - jak mówił - "o łamaniu demokracji, o tym, co się działo 11 listopada, o kwestiach niezależności sądów, o Puszczy Białowieskiej", ale nie zgadza się z tym, żeby UE nakładała sankcje na Polskę. "Niestety nie uderzą one tylko w ten rząd, który się całkowicie zmarginalizował w Europie, ale również będą miały konsekwencje dla obywateli" - powiedział Trzaskowski.

Jego zdaniem stanowisko PO było jasne - europosłowie Platformy w momencie pojawienia się odniesienia do sankcji w rezolucji, mieli nie głosować za jej przyjęciem. Zaznaczył, że większość z nich wstrzymała się od głosu.

Czytaj też: Terlecki: Głosowanie przeciwko ojczyźnie, to skandal

Sześcioro przedstawicieli Platformy w PE poparło jednak rezolucję. "Poniosły ich nerwy, oni uznali, że ta rezolucja mówi prawdę i stąd, jak mniemam, takie głosowanie niezgodne z naszym stanowiskiem" - skomentował Trzaskowski

Sankcje będą miały konsekwencje dla obywateli - powiedział Trzaskowski o rezolucji PE (Rafał Trzaskowski, fot.facebook.com/rafal.trzaskowski)

Polityk podkreślił, że ta rezolucja "i tak byłaby przegłosowana", a pełną odpowiedzialność za jakiekolwiek sankcje - w jego ocenie - ponosi PiS. "Niestety PiS trudno otrzeźwić jakimikolwiek działaniami. Ten rząd się zmarginalizował" - ocenił.

Przyjęta przez PE rezolucja stwierdza, że sytuacja w Polsce stanowi "jednoznaczne ryzyko poważnego naruszenia wartości, o których mowa w art. 2 traktatu o UE". Deputowani wyrazili zaniepokojenie zmianami w przepisach dotyczących polskiego sądownictwa. Odnieśli się także do sytuacji polskiego Trybunału Konstytucyjnego, wyrażając ubolewanie, iż nie znaleziono kompromisowego rozwiązania problemu jego należytego funkcjonowania.

W rezolucji znalazło się też wezwanie do natychmiastowego "zawieszenia masowych wyrębów w Puszczy Białowieskiej" i "przestrzegania prawa do wolności zgromadzania się przez usunięcie z obecnej ustawy o zgromadzeniach zapisów dotyczących priorytetowego traktowania tzw. cyklicznych zgromadzeń cieszących się poparciem rządu".

Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS; PO podzieliła się w tej sprawie - sześciu przedstawicieli Platformy poparło rezolucję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • strażak 2017-11-19 16:49:21
    Do Stacho G.-Stańczyk: Brawo. Popieram. Trzaskowskiemu zaś przy okazji powiem tylko tyle, że jego partyjne koleżanki i koledzy w PE, odebrali Mu jakąkolwiek szansę na stanowisko prezydenta w ratuszu stolicy Polski Warszawy. Niech potem idzie na skargę do Tuska. Bo Ci, którzy głosowali p-ko Polsce i Polakom, to tak, jak by Polską bawiły się DZIECI z zapałkami w rękach. Ich, każdorazowy przyjazd do Polski, winien być moim zdaniem, odpowiednio nagłośniony i NAPIĘTNOWANY.
  • Stacho G.-Stańczyk 2017-11-17 12:44:33
    Zanim propozycja, najpierw cytata: "Rafał Trzaskowski: Nie będzie kar dla europosłów głosujących "za" . Nie solidaryzuję się ze stanowiskiem p. Rafała T., który swą wypowiedzią broni deputowanych PO głosujących w P E przeciw legalnemu rządowi polskiemu i - w istocie rzeczy - za karaniem Polski. Postąpili oni bowiem, jak targowiczanie. Aby ich, i ich podobnych jednak ukarać, proponuję patriotycznym posłom rekonstrukcję Sądu Najwyższego Kryminalnego powołanego 17.06.1794 r. przez Radę Najwyższą Narodową z jego uprawnieniami i powierzenie mu karania zdrajców Polski, malwersantów mienia narodowego oraz samorządowego i wszelkich szkodników podkopujących polską rację stanu. Jak działał ów sąd, podaje Wikipedia. Każdy poseł powinien się z tym zapoznać i wpłynąć na rekonstrukcję SNK z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA