REKLAMA

Rezolucja PE, Ryszard Petru: Byłbym skłonny zagłosować "za"

 • Autor: PAP/AT
 • 16 listopada 2017 11:30
Rezolucja PE, Ryszard Petru: Byłbym skłonny zagłosować "za" Jestem osobiście przeciwko sankcjom nakładanym na Polaków - powiedział lider Nowoczesnej (Ryszard Petru, fot.nowoczesna.org)

Raczej byłbym skłonny zagłosować "za" rezolucją wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności - oświadczył szef Nowoczesnej Ryszard Petru.

• PE przyjął w środę (15 listopada) rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności.

• Nie jestem europarlamentarzystą, ale raczej byłbym skłonny zagłosować "za" rezolucją - powiedział Petru.

• Dodał jednak, że jest przeciwko sankcjom nakładanym na Polaków, bo wtedy Polacy tracą.

PE przyjął w środę (15 listopada) rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. PE wyraził m.in. zaniepokojenie proponowanymi zmianami w przepisach, które dotyczą polskiego sądownictwa, które "mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce". W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił "ksenofobiczny i faszystowski" Marsz Niepodległości.

Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS; PO podzieliła się w tej sprawie, a eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu - wynika z informacji.

Ryszard Petru zapytany w Polsat News, jaki oddałby głos, gdyby mógł, powiedział: "nie jestem europarlamentarzystą, ale raczej byłbym skłonny zagłosować za".

Czytaj też: Będą konsekwencje dla europosłów głosujących "za" sankcjami dla Polski?

"Trzeba dokładnie poznać artykuł 7 traktatu i zobaczyć, co tam jest napisane. Tam nie ma automatyzmu sankcji. To poważny krok, wskazujący na to, że w Polsce łamane są zasady unijne; łamany jest artykuł 2 traktatu, gdzie jest mowa o wartościach - jedną z wartości jest praworządność; przestrzeganie prawa" - dodał polityk.

Czytaj też: Terlecki: Głosowanie przeciwko ojczyźnie, to skandal

"Natomiast ja jestem osobiście przeciwko sankcjom nakładanym na Polaków, bo wtedy Polacy tracą" - podkreślił.

Dodał, że "powstała propozycja takich sankcji np. rząd pieniędzy nie dostaje, ale dostają samorządy". "Generalnie trzeba pokazać, że Polacy pieniądze dalej dostają, ale dystrybutorem tych pieniędzy już nie jest rząd. Mówię o idei, można tak to sformułować, że byłoby to bez szkody dla Polaków, ale ze szkodą dla rządu" - zaznaczył Petru.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • do głupola szowinisty 2017-11-16 16:40:05
  Do Konserwa: A kaczyński otacza się nastepujacymi osobami o niemiecko brzmiących nazwiskach: Arent, Ast. Andzel, Anders, Babinetz, Budner, Majer, Schmidt-Rodziewicz, Schreiber, Szefernaker, Telus, Wassermann. Czy oni tez sprzyjają interesom Niemiec czy raczej Rosji?
 • do głupola szowinisty 2017-11-16 16:37:20
  Do Konserwa: A kzczyński otacz się nastepujacymi ospbami o nimiecko brzmiących nazwiskach: Arent, Ast. Andzel, Anders, Babinetz, Budner, Majer, Schmidt-Rodziewicz, Schreiber, Szefernaker, Telus, Wassermann. Czy oni tez sprzyjają interesom Niemiec czy raczej Rosji?
 • Konserwa 2017-11-16 16:26:35
  Temu panu już dziękujemy. Dowiódł już wielokrotnie, że bliższy mu jest interes niemiecki niż polski. Nawet otacza się ludźmi o niemieckich nazwiskach: Scheuring, Lubnauer, Lieder, Schmid, Hennig. Nie ma się co dziwić, że gada co mu Niemcy każą.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA