REKLAMA

Rocznica katastrofy smoleńskiej: Program obchodów uroczystości. Co zaplanowano?

 • Autor: PAP/AT
 • 07 kwietnia 2017 07:32
Rocznica katastrofy smoleńskiej: Program obchodów uroczystości. Co zaplanowano? Uroczystości z udziałem władz państwowych, w tym m.in. z premier Beatą Szydło odbędą się przed Pałacem Prezydenckim o godz. 16.30 (fot. youtube/PiS)

W poniedziałek (10 kwietnia) odbędą się uroczystości z okazji 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

• Uroczystości 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczną się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele seminaryjnym.

• W rocznicę katastrofy przed Pałacem Prezydenckim odbędą się uroczystości z udziałem władz państwowych, podczas których wystąpi prezydent Andrzej Duda.

• Wieczorem ulicami stolicy przejdzie Marsz Pamięci, po którym planowane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

• Tradycyjnie, o godz. 8.41 odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim.

W południe w Warszawie, w Wojskowej Akademii Technicznej zaplanowano publiczne spotkanie powołanej przez MON podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Jej przewodniczący dr Wacław Berczyński zapowiedział prezentacje wyników prac podkomisji.

Uroczystości 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczną się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele seminaryjnym. Tradycyjnie, o godz. 8.41 odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim z udziałem m.in. polityków Prawa i Sprawiedliwości. Przywołane zostaną nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie. Po południowej modlitwie Anioł Pański zaplanowano koncerty, wyświetlane będą filmy.

W godzinach rannych uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, odbędą się także na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Wspólną modlitwę poprowadzą biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, Naczelny Kapelan Wojskowego Ewangelickiego bp Mirosław Wola oraz Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego bp Jerzy Pańkowski. O godz. 8.41 odegrany zostanie utwór "Cisza".

Czytaj też: Katastrofa smoleńska, rocznica: Będą tylko uroczystości państwowe

Uroczystości związane z 7. rocznicą katastrofy smoleńskiej odbędą się także w Krakowie. Proboszcz Katedry Wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki poinformował, że jak co roku rano w rocznicę katastrofy przy grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej w krypcie na Wawelu modlić się będą prezydent Andrzej Duda i córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska. Następnie w wąskim gronie osób zostanie odprawiona msza święta. Rano w ramach obchodów z Rynku Głównego pod Krzyż Katyński i na Wawel przejdzie VII Biało-Czerwony Marsz Pamięci.

Po południu prezydent na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach w Warszawie złoży wieńce przed pomnikiem oraz na grobach ofiar katastrofy; uda się także do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie złoży wieńce na grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla i ks. Andrzeja Kwaśnika.

Uroczystości z udziałem władz państwowych, w tym m.in. z premier Beatą Szydło odbędą się przed Pałacem Prezydenckim o godz. 16.30. Planowane jest wówczas wystąpienie Andrzeja Dudy, który złoży także wiązankę kwiatów przed tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Wieczorem prezydent weźmie udział w mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

Po mszy św. spod Bazyliki pod Pałac Prezydencki przejdzie Marsz Pamięci. Tradycyjnie, po apelu pamięci wystąpi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wieczorem uroczystości odbędą się także w Krakowie. O godz. 17.30 zaplanowano mszę św. w Katerze Wawelskiej w intencji pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Nabożeństwo ma odprawić metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.

Stołeczny ratusz w piątek przedstawi informację o liczbie zarejestrowanych zgromadzeń w dniu 10 kwietnia i uroczystościach rocznicowych. Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała, że zgromadzenia nie mogą się odbywać na terenie wygrodzonym przed Pałacem Prezydenckim w związku z uroczystościami rocznicowymi związanymi z katastrofą smoleńską.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA