REKLAMA

Rocznica Sierpnia'80, Szydło: Anna Walentynowicz symbolem sierpnia 1980 r.

  • Autor: PAP/AT
  • 31 sierpnia 2016 13:59
Rocznica Sierpnia'80, Szydło: Anna Walentynowicz symbolem sierpnia 1980 r. Szefowa rządu wzięła udział w uroczystości przy pomniku Anny Walentynowicz w Gdańsku Wrzeszczu z okazji 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych (fot.twitter.com/PremierRP)

• Anna Walentynowicz, poświęcając się walce o godne życie, wolność i solidarność, stała się symbolem tamtych dni - powiedziała  Gdańsku premier Beata Szydło w 36. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
• Zaangażowana w pomoc innym sama stała się Anną Solidarnością - podkreśliła.

"Sierpień 1980 r. to był czas, gdy Polacy poczuli się wolni, gdy dzięki determinacji, dzięki zaangażowaniu tych wszystkich, którzy w stoczni potrafili sprzeciwić się władzy, potrafili upomnieć się o prawa pracownicze, o godność, zrobiono pierwszy krok ku wolności" - mówiła premier podczas uroczystości przed pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku.

Jak podkreśliła, jednym z bohaterów Sierpnia'80 była Anna Walentynowicz. "Całe życie poświęciła walce o godne życie, wolność i solidarność" - mówiła premier. Według niej, zaangażowana w pomoc innym, Walentynowicz sama stała się Anną Solidarnością. "To właśnie ona, Anna Solidarność, jest symbolem tamtych dni" - podkreśliła Szydło.

Ta prosta kobieta, robotnica miała wystarczającą siłę, odwagę, determinację, by wtedy, gdy przychodziły chwile zwątpienia, zagrzać do walki i do dalszego protestu swoich kolegów - powiedziała Szydło. Mówiła, że Walentynowicz powinna stać się dla nas wzorem do naśladowania. Jak zaznaczyła premier, Walentynowicz nigdy potem nie wyrzekła się ideału Solidarności, budowania wspólnoty i pomocy innym.

"Bardzo łatwo przechodzi się do porządku dziennego nad wydarzeniami, które minęły, cieszy się wolnością, mówi się o bohaterach bardzo często tych z pierwszych stron gazet. Ale trudniej jest zadbać o tych bohaterów, którzy dzisiaj bardzo często mają poczucie krzywdy, zapomnienia" - powiedziała premier.

Podkreśliła, że zadbanie o nich jest naszym obowiązkiem. Zaznaczyła, że ci bohaterowie, tak jak Anna Walentynowicz, walczyli o nasze godne życie, o nas wszystkich.

"Anna Solidarność - wspaniała kobieta, wspaniała Polka, matka, powinna być dla nas wszystkich wzorem. Dzisiaj oddajemy jej cześć i dzisiaj mówimy o tym, że te ideały, za które walczyła Anna Solidarność, które jej zawsze przyświecały, są naszymi ideałami" - zaznaczyła Szydło.

"Dziś oddajemy hołd tym wszystkim, którzy w Sierpniu 1980 roku mieli odwagę sprzeciwić się władzy, którzy dali nam początek wolności, którzy zaczęli budować zręby państwa obywatelskiego, którzy potrafili walczyć o Polskę, o swoje państwo" - mówiła premier.

Czytaj też: Szydło złożyła kwiaty pod tablicą ku czci Lecha Kaczyńskiego

Szefowa rządu wzięła udział w uroczystości przy pomniku Anny Walentynowicz w Gdańsku Wrzeszczu z okazji 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Premier złożyła kwiaty przy pomniku w towarzystwie Joanny Dudy-Gwiazdy i Andrzeja Gwiazdy. Kwiaty złożył też m.in. przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Na zakończenie uroczystości zabrał głos Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz. Podziękował premier Szydło za jej wystąpienie. "Najwyższy szacunek dla pani i rządu za to, co robicie, za to, że nie pozwalacie, aby zapomniano o ludziach, których zasługi dla Polski są niekwestionowalne, a mimo to przez długie dziesięciolecia ludzi ci byli zagrzebywani w obrzydliwym dole niepamięci" - powiedział.

Zaznaczył, że postać Anny Walentynowicz "usuwano z przestrzeni publicznej za to, że była uczciwa, nie dała się nigdy przekupić i pozostała wierna wartościom i ideałom, z których wywodzi się Solidarność". Dodał, że jego babcia "miała odwagę zdrajcę nazwać zdrajcą, a mordercę mordercą".

W obronie zwolnionej z pracy Anny Walentynowicz 14 sierpnia 1980 r. wybuchł w Stoczni Gdańskiej strajk, który po dwóch tygodniach zakończył się podpisaniem Porozumień Sierpniowych. Legendarna działaczka Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz Solidarności jest jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Alimenciarz 2016-09-05 19:35:44
    Do KYSY ,,Trybun Ludowy": To pisałem ja piesek kijowski KOD. schetru mi kazał !!!
  • KYSY ,,Trybun Ludowy" 2016-09-05 09:13:10
    >>PÓŹNE OŚWIECENIE<< Zryw był piękny i wspaniały, - dziś wspomnienia nam zostały. Gdzież są Jej założyciele? - biedy cierpią teraz wiele. Gdzie są dawni Jej Działacze, - nędza, głód - nad Nimi płacze. Zdrajcy to Ją dziś przejęli, - a Patriotów odsunęli. Do kościoła się udają, - ale Boga to nie znają. Modlą niby się do Niego, - by też wspierał tylko jego. ,,Bliźni jakiś do niczego”. ,,Solidarność”– dziś ? Dostatek dla ,,Działaczy”, - nędza , smutek Ludziom Pracy. Dzięki Nim i Górnika, - także bieda dziś dotyka. Mają to od swych ,,Działaczy”, - znanych także i ,,Krzykaczy”. Dziś po latach można dociec, - biedny Kraj i bezrobocie. ,,Solidarność”- to ,,miało być”, - a dziś - ,,się nie da w Polsce żyć”. A ,że mowa moja szczera, - ,,Solidarność” dziś,,afera”. Autor: ,,KYSY” , ,,Trybun Ludowy”, - mówię z serca oraz głowy. Za ,,Solidarność” też cierpiący, - dziś zdradzony w biedzie kończy. 2012-11-19 Krzysztof Szczurko ps.,,KYSY” kysyprzemysl@gmail.com tel:781-096-772 Gdyby kto miał i pytania, - znam ja nowe rozwiązania. I nie jakieś też tam marne, - ale pewne i realne.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA