REKLAMA

Rok rządów: Ministerstwo Kultury zwiększa środki na kulturę i buduje muzeum

 • Autor: PAP/AT
 • 15 listopada 2016 09:42
Rok rządów: Ministerstwo Kultury zwiększa środki na kulturę i buduje muzeum W pierwszym roku urzędowania MKiDN ogłosiło otwarty konkurs na scenariusz filmu fabularnego z zakresu historii Polski (Piotr Gliński,fot. facebook/Piotr Gliński)

• Wśród ważnych spraw dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest realizacja wieloletniego programu "Niepodległa", budowa Muzeum Historii Polski i konkurs na scenariusz filmu fabularnego o historii Polski.
• MKiDN przedstawił również projekt połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 roku.
• Minister zapowiedział też wzrost budżetowych wydatków na kulturę.

Program "Niepodległa" zakłada przygotowanie oraz przeprowadzenie obchodów upamiętniających wydarzenia związane z odradzaniem się państwa polskiego w 1918 r. W jego ramach od przyszłego roku realizowane będą przedsięwzięcia upamiętniające rocznicę, m.in. koncerty, wystawy, w tym związane ze Stuleciem Awangardy, wspieranie publikacji historycznych, a także włączenie Polski w nurt międzynarodowych obchodów wydarzeń sprzed 100 lat.

MKiDN podkreśla, że program "Niepodległa" ma nie tylko przypomnieć o wartościach i wydarzeniach, które kształtowały polską tożsamość, ale także wzmocnić poczucie wspólnoty obywatelskiej. "Chcemy włączyć w obchody jak najszersze rzesze Polaków" - podkreślił w listopadzie br. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Podał też, że budżet programu, którego realizację zaplanowano na lata 2017-2021, wynosi ok. 200 mln zł.

Wśród ważnych dla resortu kultury spraw jest także budowa Muzeum Historii Polski, które powstaje na Cytadeli Warszawskiej. MKiDN chce, by w 2018 r. w związku z 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowano w MHP pierwszą tymczasową ekspozycję. Projekt stałej siedziby placówki przygotowała - we współpracy z władzami muzeum i resortu kultury - pracownia architektoniczna WXCA. Koszt budowy MHP ma wynieść ok. 400 mln zł.

Czytaj też: Jak wyglądał pierwszy rok rządów PiS?

Nowa placówka ma mieć powierzchnię ok. 30 tys. m kw., z czego 7 tys. m kw. przeznaczono na wystawę stałą, a 1500 m kw. - na ekspozycje czasowe. Ekspozycja stała ma mieścić się na górnym, okalającym budynek piętrze. Na dole - w części nazwanej przez projektantów - "miastem historii", rozmieszczone będą m.in. audytorium, biblioteka, mediateka, czytelnia, sala kinowa oraz pomieszczenia edukacyjne. Na parterze muzeum będą eksponowane wystawy czasowe.

Wystawa stała w MHP jest przygotowywana przez zespół historyków z MHP przy współpracy z historykami, historykami sztuki, ekspertami z polskich uczelni wyższych oraz Polskiej Akademii Nauk. Za część plastyczną ekspozycji odpowiada konsorcjum WWAA/Platige Image. MHP zapowiada, że wystawa stała będzie chronologicznie przedstawiać dzieje Polski, a jej punktem wyjścia będą trzy tematy - wolność i niepodległość, polska tożsamość oraz zmiany cywilizacyjne.

Ponadto w pierwszym roku urzędowania MKiDN ogłosiło otwarty konkurs na scenariusz filmu fabularnego z zakresu historii Polski. Konkurs skierowany był do wszystkich, nie tylko do filmowców. Zgodnie z jego regulaminem, tematyka scenariusza ma dotyczyć "istotnych wydarzeń historycznych kształtujących współczesną tożsamość Polaków". Na początku listopada br. resort ogłosił, że z 856 pomysłów na film wyłoniono 50 najlepszych. Kolejny etap konkursu, po którym jego uczestnicy zajmą się przygotowaniem pełnego scenariusza filmu, ma zakończyć się do 30 stycznia 2017 r.

MKiDN przedstawił również projekt połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 roku. Termin połączenia muzeów minister kultury wyznaczył na 1 lutego 2017 r. W tym też terminie ma zostać otwarta wystawa stała Muzeum II Wojny Światowej.

W niedawnej rozmowie minister kultury zapowiedział też wzrost budżetowych wydatków na kulturę. "Udało się zwiększyć budżet na kulturę o ponad 200 mln zł. Nie licząc środków europejskich i pieniędzy przeznaczanych na kulturę przez inne resorty, w przyszłym roku osiągniemy wreszcie 1 proc. wydatków budżetowych na kulturę, co było celem od lat postulowanym" - powiedział Gliński.

Zapowiedział przy tym, że zwiększone zostanie finansowane szkół artystycznych, nad którymi ministerstwo kultury sprawuje nadzór - od podstawówek po uczelnie wyższe; pojawią się też nowe programy ministra dotyczące m.in. kultury dla dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA