REKLAMA

Rok rządów PiS: Szydło podsumowała 12 miesięcy, 500 plus i przygotowywane reformy

  • Autor: GP/PAP
  • 15 listopada 2016 13:14
Rok rządów PiS: Szydło podsumowała 12 miesięcy, 500 plus i przygotowywane reformy Beata Szydło przypomniała, że to Polacy "pisali" program PiS w czasie tysiecy spotkań jakie odbyła premier w 2015 roku. (fot.:KPRM/twitter.com)

• Premier Beata Szydło w wystąpieniu konferencyjnym z okazji roku rządu, podsumowała 365 dni pracy gabinetu. Program PiS, w ocenie premier, pisali sami Polacy w czasie kampanii wyborczej 2015 roku.
• Rząd opiera swoją strategię o trzy filary: rodzina, rozwój, bezpieczeństwo.
• Za ewidentny sukces uznała program 500 plus i inicjatywy prorodzinne rządu. W dalszej kolejności rząd chce zadbać o rozwój Polski. To element konieczny dla rządu.
• W 2017 za największe wyzwania premier uznała reformę edukacji i reformę zdrowia.

Premier Beata Szydło we wtorek (15 listopada) podsumowywała na specjalnej konferencji prasowej rok rządów PiS. 16 listopada 2015 roku gabinet Beaty Szydło zaprzysiągł Andrzej Duda, a dwa dni później udało się w parlamencie VIII kadencji Sejmu uzyskać wotum zaufania dla tej Rady Ministrów.

Premier w długim wystąpieniu dotykała głównych elementów działania jej administracji. Zapowiedziała też, że PiS "z drogi reform nie zejdzie".

Przez całość wypowiedzi premier kilkukrotnie przewijało się słowo "konsekwencja", która przyświeca premier i jej ministrom w realizacji programu PiS. Do Polaków premier kierowała następujące słowa:

- Zajmujemy się sprawami normalnymi dla Polaków - mówiła. Po czym sięgnęła do roku 2015, gdy podróżując po kraju słuchała Polaków. - Mówiono, że politycy nie powinni się zajmować swoimi sprawami - dodawała. Polityk zaznaczała, że tak postrzegano rządy poprzedników.

- Tak powstał program PiS. Dano nam mandat do rządzenia. To zaszczyt i odpowiedzialność - przypominała premier. - Każdego dnia musimy sobie powtarzać, że służymy Polakom i ojczyźnie.

W ocenie 12 miesięcy, które jej gabinet urzęduje Beata Szydło zaczynała od punktów, które udało się zrealizować. Wymieniła Program 500 plus, Mieszkanie Plus i reformy dotyczące pracy; w tym podwyższenie płacy minimalnej.

Czytaj: Bezpieczne leki dla seniorów sukcesem rządu

Jednocześnie jest świadoma, że nie pracuje z ministrami tak szybko, jakby tego oczekiwano i że w działaniu rządu pojawiły się mankamenty. Przyznała, że popełniono błędy.

- Wiemy, że nasze wielkie zobowiązanie uczciwego rządzenia, to zobowiązanie, które musimy dotrzymać - konkludowała wstęp polityk.

Rodzina pierwszy filar reformy rządu

- Rodzina, rozwój i bezpieczeństwo to filary naszego programu. Każdego dnia wypełnialiśmy te filary zobowiązaniami - mówiła premier, która następnie przeszła do szczegółowego ocenienia osiągnięć w każdym z tych elementów.

Za kluczowe osiągnięcie rządu Beata Szydło uznała wspomniany już Program 500 plus. W jego ramach od kwietnia 2016 roku polskie państwo wspomaga finansowo każdą rodzinę, która ma więcej niż jedno dziecko. Pomoc ta ma wymiar 500 złotych miesięcznie.

Czytaj też: Rok rządu w ocenie wicepremiera ministra kultury Piotra Glińskiego

- Często zajmowaliśmy się też sprawami, które wykraczały poza nasz plan wyborczy - kontynuowała Szydło. Po czym zaznaczyła, że stawka godzinowa 12 zł za godzinę to także regulacja mająca zbudować pomoc rodzinom.

Gospodarka

Rozwój pojawi się w polityce rządu na dniach, gdy Mateusz Morawiecki zarysuje nadchodzące posunięcia skierowane dla biznesu.

- Polska musi się szybciej rozwijać. Polska musi postawić na przemysł, na produkcję. Polska musi dać dobrą pracę Polakom. Polska musi być w awangardzie najszybciej rozwijających się państw - mówiła premier. - Nie będzie ambitnych programów społecznych, jeśli nie będzie rozwoju, szybkiego rozwoju. Został przygotowany plan odpowiedzialnego rozwoju, który teraz jest już gotów i w tej chwili wdrażamy jego kolejne ustawy, rozwiązania. Plan odpowiedzialnego rozwoju, który daje szansę na dobrą przyszłość dla Polski - podkreślała.

Wskazała, że plan odpowiedzialnego rozwoju został przygotowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

- Mateusz, ja wierzę w ten plan tak, jak wierzymy w ten plan na tej sali. I wiemy doskonalone, że to jest ta nasza przyszłość i nasza szansa, i w tej chwili dla polskiego rządu jest to priorytet - mówiła dalej Szydło.

Kluczowym elementem dla tego przedsięwzięcia jest przemysł.

- Rozpoczęliśmy odbudowę polskiego przemysłu. Zakłady takie, jak Autosan wznawiają produkcję. Przyjęliśmy ustawy stoczniowe, już niebawem przywrócimy produkcję na wybrzeżu, został otwarty gazoport, rozpoczęliśmy plan przekopu Mierzei Wiślanej - wymieniała szefowa rządu.

Czytaj: Rok rządu w MSWiA

Jak mówiła, realizowany jest program budowy autostrad i linii kolejowych.

- Stawiamy na bardzo poważne i ambitne projekty infrastrukturalne. Ostatnie dni to decyzje dotyczące Via Baltica i Via Carpatia - podkreśliła.

Kolejne Wyzwania

Na nadchodzące miesiące priorytetami rządu będą kwestia reformy edukacji i reformy służby zdrowia. To kolejne zobowiązania dla premier. Przypomnijmy, że PiS zaproponował Polakom powrót do systemu szkolnego 8+4, a w kwestii zdrowia likwidację NFZ.

Za realizację tych zobowiązań są odpowiedzialni ministrowie Anna Zalewska i Konstanty Radziwiłł.

Polityka zagraniczna

Premier następnie mówiła o polityce zagranicznej.

 - Polska będzie broniła zawsze na arenie międzynarodowej interesów polskiego państwa, polskich obywateli - oświadczyła szefowa rządu na wtorkowej konferencji podsumowującej rok działania rządu. - Inaczej niż nasi poprzednicy rozumiemy politykę międzynarodową - mówiła premier.

Jak podkreśliła, chcemy mieć partnerów, sojuszników na całym świecie, ale chcemy też jasno powiedzieć, że polski rząd nigdy nie zrezygnuje z interesów polskiego państwa na rzecz jakichś układów czy kompromisów międzynarodowych.

- Polska staje się na arenie międzynarodowej partnerem i będziemy zawsze strzec tego, co dla naszego państwa najistotniejsze - dodała.

Po premier głos zabrała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA