REKLAMA

Rok rządu Beaty Szydło: Nowoczesna publikuje Czarną Księgę

  • Autor: GP
  • 14 listopada 2016 13:27
Rok rządu Beaty Szydło: Nowoczesna publikuje Czarną Księgę 44 strony liczy czarna księga Nowoczesnej, wydana z okazji roku rządów PiS. (fot.:Nowoczesna/Nowoczesna.org)

• W środę (16 listopada) minie 365 dni, od kiedy Beata Szydło została premierem i prowadzi rząd RP.
• Nowoczesna z tej okazji podsumowała działania premier i jej ministrów. W Czarnej Księdze przeczytać można o Trybunale Konstytucyjnym i Misiewiczach.
• Za tę ostatnią sprawę Nowoczesna obarcza odpowiedzialnością samą premier.

Ministrowie i premier po 365 dniach pracy zostali poddani krytycznej ocenie w publikacji Nowoczesnej. Wydawnictwo podsumowuje 12 miesięcy pracy gabinetu Beaty Szydło.

Sam tytuł publikacji pokazuje, jak bardzo niezadowolona jest Nowoczesna z prac i kierunku zmian, który PiS zaproponował - "Czarna Księga Rządów PiS".

- Rok bezmyślnego tworzenia permanentnego stanu chaosu i destabilizacji każdego
obszaru państwa oraz rok nieumiejętnych prób zarządzania wyrządzanymi własnoręcznie szkodami - jest napisane już we wstępie do publikacji. - Możemy różnić się w ocenie poprzednich rządów sprawujących władzę w ostatnich 27 latach demokratycznej Polski. Żaden z nich nie ustrzegł się błędów, ani nie oparł pokusom władzy. Jednakże, po raz pierwszy doświadczamy tak wielkiej skali niekompetencji, „kolesiostwa” i zawłaszczania państwa.

Źródło: Nowoczesna/Nowoczesna.org

Nowoczesna w mającej 44 strony publikacji wylicza szereg inicjatyw, które PiS podejmowało przez 112 miesięcy. Ocena jest jednoznaczna, krytyczna i bardzo wymowna.

Prawo

Po pierwsze Ryszard Petru i jego politycy ocenili działania rządu w zakresie prawa w Polsce. Naturalnie prym w tych akapitach publikacji wiedzie sprawa Trybunału Konstytucyjnego.

- Chaos prawny i proceduralny wprowadzony aż sześcioma projektami ustaw i nowelizacji ustawy o TK składanymi przez polityków PiS, nierespektowanie wyroków Trybunału, bunt sędziów powołanych z rekomendacji PIS, doprowadził do paraliżu tej instytucji - przypominają ocenę sytuacji politycy Nowoczesnej. - Działania PiS wobec Trybunału Konstytucyjnego zostały skrytykowane przez szerokie gremia eksperckie.

Gospodarka

W Gospodarce Nowoczesna mocno akcentuje fakt, że PiS (Mateusz Morawiecki) starają się przedstawić Polakom budżet nierealny i nadmiernie optymistyczny podczas, gdy sytuacja ekonomiczna kraju i świata do tego nie upoważnia.

- Wicepremier Morawiecki przez rok nie zrobił wiele więcej, poza kilkoma estetycznymi prezentacjami z nieprzygotowanymi obietnicami. Część propozycji, np. w zakresie systemu emerytalnego czy publicznych inwestycji budzi obawy o ich przeciwskuteczność. Inne elementy planu - często słuszne na poziomie diagnozy - stoją z sprzeczności z realnymi działaniami rządu PiS w gospodarce - oceniane są w Czarnej Księdze inicjatywy rządu.

Czytaj: Ryszard Petru prezentował czarną księgę na konferencji prasowej

- Nie da się pogodzić planów zwiększenia potencjału demograficznego na rynku pracy z obniżeniem wieku emerytalnego czy założeniami 500+, zwiększonych oszczędności przeznaczonych na inwestycje z nadmiernymi wydatkami budżetu, czy rozwoju małych przedsiębiorstw z obawami właścicieli związanymi z planami likwidacją podatku liniowego - napisano.

Misiewicze

Naturalnie jednym ze sztandarowych elementów prezentowanej diagnozy kraju pod rządami PiS jest sprawa Misiewiczów, tj. osób które jednoznacznie zyskały na koneksjach z PiS po objęciu przez tę partię władzy.

- 19 września 2016 r. członkowie i sympatycy Nowoczesnej ujawnili ponad 200 Misiewiczów w całej Polsce - przypomina partia Ryszarda Petru.

Padają też nazwy instytucji, które PiS miał zawłaszczyć: ARiMR, KRUS, ZUS, Agencja Rynku Rolnego, TVP i Polskie Radio. Dalej Nowoczesna wymienia nazwiska tzw. Misiewiczów: Maks Kraczkowski (PKO BP),  Kazimierz Janiak (Totalizator Sportowy), Adam Rogacki (PKN Orlen), Radosław Obolewski (Polska Grupa Zbrojeniowa), Janina Goss, Robert Pietryszyn, Radosław Włoszek, Paweł Kurtyka itd.

Źródło: Nowoczesna/Nowoczesna.org

Nowoczesna atakuje PiS w Czarnej Księdze także za politykę dyplomatyczną, pogorszenie klimatu społecznego w Polsce, wywołanie protestów społecznych (w tym czarne protesty przeciwko aborcji).

Beata Szydło

Premier natomiast w publikacji podsumowano następująco:

- W styczniu 2016 r. podczas swojego wystąpienia w czasie debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim premier Szydło skompromitowała Polskę na arenie międzynarodowej. Wychodząc z założenia, że europarlamenarzyści nie wiedzą nic o sytuacji w Polsce, przestawiła im całkowicie fałszywy obraz sytuacji politycznej w naszym kraju - napisano.

Ją też osobiście Nowoczesna pociągnęła w tekście Czarnej Księgi do odpowiedzialności za opisaną już wyżej aferę z Misiewiczami.

Źródło: Nowoczesna/Nowoczesna.org

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Edward 2016-11-15 09:17:25
    Gdyby opozycji zależało na dobru kraju, wskazaliby co i jak należy zrobić. Puki co działają destrukcyjnie, negując wszelkie poczynania rządu, bez względu na to czy są dobre czy wątpliwe. Ja uważam, że postkomuniści, liberałowie i ludowcy wyprzedali za 10-15 % nasz majątek narodowy, zadłużyli Polskę i rozbroili. Ten rząd, według mnie, chce to naprawić. Po poprzednich rządach trudno będzie to zrealizować mając takich "pomocników" jak KOD czy Nowoczesna.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA