REKLAMA

Rok rządu. Premier położy nacisk na gospodarkę. Zobaczymy nowe podatki

  • Autor: GP
  • 15 listopada 2016 08:37
Rok rządu. Premier położy nacisk na gospodarkę. Zobaczymy nowe podatki Premier Beata Szydło po roku rządów pochwaliła szefów MON i MSWiA za szczyt NATO w Warszawie i ŚDM w Krakowie. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• Premier zapowiedziała, że w 2017 roku priorytetem rządu będzie gospodarka. - Ukierunkujemy rozwój Polski na nowe technologie - zapowiedziała Beata Szydło.
• W tym temacie więcej szczegółów ma przynieść "konstytucja dla biznesu" omawiana we wtorek (15 listopada) na obradach rządu i piątkowe wystąpienie wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
• Premier przyznała, że trwają dodatkowe analizy ws. jednolitego podatku.
• Zapytana o wiek emerytalny, który trafił do Sejmu, Beata Szydło podtrzymała obietnice jego obniżenia z kampanii wyborczej. Przyznała też, że staż pracy nie będzie wpływał na moment przejścia na emeryturę.

Premier Beata Szydło podsumowała strategię PiS na 2016 i 2017 rok w wywiadzie radiowym dla Polskiego Radia. Rozmowa odbyła się we wtorek (15 listopada). Premier za udane uznała kluczowe przedsięwzięcie tego roku, czyli realizacje programu 500 plus.

- To pierwszy element wychodzenia z biedy - mówiła polityk. - Kiedy przygotowywaliśmy program PiS w 2015 roku odbyliśmy tysiące spotkań z Polakami. Kiedy się przygotowywaliśmy Jarosław Kaczyński przypominał nam, by rozmawiać z ludźmi. Program 500 plus to wynik tych prac.

Polityk zapewniła, że państwo będzie analizować także efekty demograficzne podjętych działań. 2015 rok to w strategii rządu rok niwelowania różnic między regionami i grupami społecznymi w kraju. Co ważne premier wie, że nie wszystko się udało.

Gospodarka, stabilizacja i bezpieczeństwo

Beata Szydło zapowiedziała też kluczowe kierunki, jakie skupią uwagę rządu w 2017 roku. Będzie to sfera gospodarki i rozwoju. - Musimy mieć drugi filar, którym jest rozwój i trzeci, którym jest bezpieczeństwo - wyliczyła premier. W tym ostatnim elemencie pochwaliła ministrów  Antoniego Macierewicza i Mariusza Błaszczaka. - Pokazali, że można w trudnych sytuacjach, takich jak szczyt NATO i ŚDM, współdziałać.

Rząd we wtorek miał w planach propozycję "konstytucji dla biznesu". To rządowa inicjatywa zmian w prawie gospodarczym. Premier zapytana o ten punkt obrad rządu mówiła:

- To szereg rozwiązań, które mają jeden cel: ułatwić prowadzenie firmy i ukierunkować rozwój Polski na nowe technologie - W wizji premier kolejnym elementem zmian, które muszą się zmaterializować w Polskiej gospodarce są reindustrializacja i budowanie w kraju polskiej produkcji.

W piątek wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ma referować plany rządu dla gospodarki, źródło: KPRM/flickr.com/domena publiczna

- Analizując tegoroczne wyniki widać, że trzeba poprawić inwestycje - przeszła do problemów gospodarczych premier. Szydło następnie zapowiedziała, że w piątek (18 listopada) szczegóły dotyczące pozyskiwania funduszy na te cele  przedstawi wicepremier Mateusz Morawiecki.

Podatkowa rewolucja Kowalczyka

W kontekście jednolitego podatku, który będzie kluczowym elementem proponowanych zmian podatkowych Szydło przyznała, że rząd musiał się bardziej nad nim zastanowić, ale nie zrezygnowano z jego realizacji. - Analizujemy ostatnie elementy przygotowane przez ministra Henryka Kowalczyka, jego zespół. - dodawała premier.

Podatki mają być "proste i sprawiedliwe", stawia sobie za cel Szydło.

- Do końca roku przekażemy informację z tych prac - prognozowała dalej premier. - Powiemy, czy będzie jednolity podatek. Jeśli nie będzie prosty i sprawiedliwy, i nie uderzy w przedsiębiorców, to będzie realizowany.

Premier zapowiedziała, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów jest w trakcie prac nad tym rozwiązaniem.

Wiek emerytalny w Sejmie

Jeszcze jednym tematem, o którym rozmawiała na antenie radia premier był projekt obniżenia wieku emerytalnego. Tę ustawę wprowadzono pod obrady Sejmu i posłowie zajmą się nią 16 listopada.

Dziennikarz dopytał o dwie kluczowe kwestie, które w projekcie mogą ulec zmianie, tj. o staż pracy i sprawę ewentualnego niepełnoetatowego zatrudnienia osób już uprawnionych do świadczenia.

- To pierwsze zobowiązanie PiS (z 2015 roku - red.) - zaczynała omówienie tematu Szydło. - Kiedy odrzucono głosy obywateli w poprzedniej kadencji, przypomnę prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział przywrócenie wieku emerytalnego do poprzednich wartości.

Szydło zapowiedziała, że nie będzie staż pracy wpływał na uzyskanie uprawnień do emerytury, więc możemy się spodziewać, że wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn będzie definitywnym momentem przechodzenia na emeryturę.

Premier jednocześnie przyznała, że w przyszłym roku ruszą prace nad problemami związanymi z systemem emerytalnym w Polsce. Przygotowania do tego już ma opracowywać ZUS i prezes tej instytucji Gertruda Uścińska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA