REKLAMA

Rosja coraz skuteczniej rozprawia się z terrorystami

  • Autor: PAP/PSZ
  • 28 lutego 2018 14:51
Rosja coraz skuteczniej rozprawia się z terrorystami Liczba przestępstw o podłożu terrorystycznym w Rosji wyraźnie zmalała. (fot. Shutterstock)

W 2017 r. służby specjalne w Rosji zapobiegły 25 zamachom terrorystycznym - poinformował wiceszef Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego (NAK) Igor Kuliagin.

Specsłużby zapobiegły 68 przestępstwom o podłożu terrorystycznym na etapie przygotowań - poinformował Kuliagin. Łącznie liczba przestępstw o podłożu terrorystycznym w Rosji w ubiegłym roku zmniejszyła się o 25 proc. - dodał, wyjaśniając, że na terytorium Północnego Kaukazu ich liczba spadła dwukrotnie, a w Dagestanie - czterokrotnie.

Wiceszef NAK, rządowego organu koordynującego walkę z terroryzmem w Rosji, powiadomił, że służby specjalne uniemożliwiły wjazd na terytorium Rosji ponad 17,5 tys. cudzoziemcom, podejrzewanym o związki z działalnością terrorystyczną.

Rozbito ponad 50 komórek terrorystycznych, zatrzymano 1060 przestępców, unieszkodliwiono 90 bojowników, w tym 12 przywódców grup przestępczych - podkreślił Kuliagin.

Poinformował, że służby zapobiegły zamachom, do których miało dojść podczas Pucharu Konfederacji w Moskwie.

Czytaj także: Rosjanie składają ręcznie telefony dla wojska i chcą wyrzucać smartfony

Według NAK służby zapobiegły w ubiegłym roku wyjazdowi z Rosji ponad 80 osób, które chciały dołączyć do organizacji terrorystycznych.

Do najtragiczniejszego zamachu terrorystycznego w ubiegłym roku w Rosji doszło w kwietniu w petersburskim metrze. W wyniku samobójczego zamachu zginęło 14 osób, a 50 odniosło rany.

W sierpniu 19-latek ranił nożem siedem osób w centrum liczącego 330 tys. mieszkańców Surgutu na Syberii. Napastnik został zastrzelony przez policję. Odpowiedzialność za atak wzięło na siebie Państwo Islamskie.

W grudniu w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego w supermarkecie w Petersburgu rannych zostało 13 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA