REKLAMA

Rosja: Duma skrytykowała polską ustawę o zakazie propagowania komunizmu

  • Autor: PAP/JS
  • 19 lipca 2017 20:33
Rosja: Duma skrytykowała polską ustawę o zakazie propagowania komunizmu W tekście mowa jest również o "bluźnierczym akcie władz polskich", u którego podstaw leży "chęć umniejszenia decydującej roli Armii Czerwonej" w zwycięstwie nad nazizmem. (fot. pixabay.com)

Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przyjęła apel, w którym określa polską ustawę o zakazie propagowania komunizmu jako "bluźnierczy akt" i oznajmia, że nie można wybaczyć tym, "którzy znieważają pamięć żołnierzy" Armii Czerwonej.

W przyjętym dokumencie Duma oświadcza, że apel skierowany jest do parlamentów krajów europejskich i do międzynarodowych organizacji parlamentarnych "w związku ze znieważeniem pamięci żołnierzy poległych podczas wyzwalania Europy od nazizmu".

Deputowani zwracają się "o zdecydowane potępienie coraz częstszych przypadków niszczenia i bezczeszczenia pomników i obiektów memorialnych wzniesionych ku czci żołnierzy państw koalicji antyhitlerowskiej". "Nie można wybaczyć tym, którzy znieważają pamięć żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej, partyzantów, bojowników ruchu oporu, ofiar Holokaustu" - głosi apel.

"Na naszych oczach wzmaga się dążenie pozbawionych zasad polityków, by napisać historię na nowo i zrewidować rezultaty II wojny światowej. Nie można na przykład inaczej ocenić zapewnienia w Polsce, w ramach ustawy o dekomunizacji (...), możliwości rozbiórki i demontażu blisko 500 pomników i obiektów memorialnych wzniesionych dla uczczenia żołnierzy Armii Czerwonej" - głosi apel Dumy Państwowej.

W tekście mowa jest również o "bluźnierczym akcie władz polskich", u którego podstaw leży "chęć umniejszenia decydującej roli Armii Czerwonej" w zwycięstwie nad nazizmem.

Projekt przyjętego przez Dumę apelu przygotowali: przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin, liderzy frakcji czterech partii zasiadających w Dumie i szef komisji spraw zagranicznych Dumy Leonid Słucki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Bartek Wierzba znad Wisly 2017-07-19 23:22:06
    Zanim uwaga, najpierw cytata: "Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przyjęła apel, w którym określa polską ustawę o zakazie propagowania komunizmu jako "bluźnierczy akt" i oznajmia, że nie można wybaczyć tym, "którzy znieważają pamięć żołnierzy" Armii Czerwonej." Duma F R nie chce wyciągnąć wniosku z tego, że gdyby nie porozumienie przywódców III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego o wspólnej, bezprawnej i bandyckiej napaści na II RP we wrześniu 1939 r. Notabene - Sowiety ubabrane tą zmową - same zakosztowały skutków sojuszu z hitlerowskimi Niemcami, gdy Ci z kolei - jak uprzednio na II RP - napadli potem na sowieckiego sojusznika. Gdyby nie "grzech pierworodny" tamtych działań z 1939, to nikt nie musiałby potem Polski wyzwalać i ponosić koszty... stawiania tam swoich pomników. Aż dziw bierze, że FR nawiązująca do tradycji Związku Radzieckiego, jeszcze sobie tych pomników nie zabrała, bo nikt ich w Polsce nie chciał i nie chce.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA