REKLAMA

Rosja i USA porozmawiają o Ukrainie w Dubaju

  • Autor: PAP/PSZ
  • 23 stycznia 2018 08:06
Rosja i USA porozmawiają o Ukrainie w Dubaju Konflikt na Ukrainie psuje rosyjsko-amerykańskie stosunki od dłuższego czasu. Fot. Shutterstock

Specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy Kurt Volker i doradca prezydenta Rosji Władisław Surkow mogą spotkać się 26 stycznia w Dubaj - donosi rosyjski dziennik "Kommiersant" powołując się na źródło w Waszyngtonie i na samego Volkera.

Rosyjska gazeta podała tę informację 22 stycznia wieczorem. Źródło dyplomatyczne w Waszyngtonie, podając datę 26 stycznia, zastrzegło, że plany mogą ulec zmianie z powodu zawieszenia w USA działalności rządu federalnego (tzw. shutdownu). Jednakże prezydent USA Donald Trump podpisał 22 stycznia wieczorem czasu lokalnego ustawę o finansowaniu działalności rządu, co zakończyło ten stan.

Z nieoficjalnych informacji wynika również, że przed rozmowami z Surkowem, być może 24 stycznia, Volker może złożyć wizytę na Ukrainie, w tym w Donbasie, na linii rozgraniczenia walczących stron.

Wcześniej sam Volker zapowiadał, że spotka się z Surkowem w styczniu i wymienił jako miejsce spotkania Dubaj. Z kolei w mediach rosyjskich pojawiała się informacja, że rozmowy odbędą się w Belgradzie.

MSZ Rosji ze swej strony potwierdziło 22 stycznia wieczorem, że spotkanie Surkowa i Volkera odbędzie się w najbliższym czasie.

Oczekiwana nowa runda rozmów według mediów rosyjskich może dotyczyć kwestii sił pokojowych ONZ w Donbasie oraz kolejnej wymiany jeńców pomiędzy walczącymi stronami.

W grudniu ubiegłego roku Volker przyznał, że spotkanie z Surkowem, które odbyło się w listopadzie, było "rozczarowaniem" z powodu braku postępu w sprawie rozwiązania konfliktu. Podczas listopadowych rozmów Volker zaproponował m.in. rozszerzenie strefy obecności planowanej misji pokojowej ONZ i przyznanie jej większych pełnomocnictw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA