REKLAMA

Rosja: Wybory wygrywa Jedna Rosja - blisko 54 proc. głosów

 • Autor: PAP/JS
 • 19 września 2016 06:22
Rosja: Wybory wygrywa Jedna Rosja - blisko 54 proc. głosów W wyborach w 2011 roku Jedna Rosja zdobyła 49,3 proc. i 238 mandatów. (fot. Flickr)

Rządząca partia Jedna Rosja zdobyła 53,8 proc. głosów w niedzielnych (18 września) wyborach do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej - poinformowała w poniedziałek nad ranem Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 60 proc. głosów.

W wyborach w 2011 roku Jedna Rosja zdobyła 49,3 proc. i 238 mandatów.

Po niedzielnym głosowaniu na drugim miejscu znajduje się kierowana przez Giennadija Ziuganowa Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) - 13,9 proc. głosów, a na trzecim Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego z 13,7 proc.

Czwartą partią, która przekroczyła pięcioprocentowy próg wyborczy dla partii jest Sprawiedliwa Rosja, dowodzona przez Siergieja Mironowa. Uzyskała ona ponad 6 proc. głosów.

Frekwencja wyniosła 47,5 proc. (w 2011 roku: ponad 60 proc.)

Czytaj też: Minister Mariusz Błaszczak spotkał się z Polonią w USA

Według szacunków Jedna Rosja będzie miała w Dumie Państwowej większość konstytucyjną uzyskując ponad 300 głosów, dzięki mandatom z okręgów jednomandatowych. Ponad 300 mandatów - 315 - ugrupowanie to miało w Dumie w latach 2007-2011.

Wstępne pełne wyniki niedzielnych wyborów mają zostać podane w poniedziałek przed południem, natomiast po południu swoją ocenę głosowania mają przedstawić obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

Zadowolenie ze wstępnych wyników okazali prezydent i premier Rosji, Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew.

- Dla Jednej Rosji, tak jak dla każdej partii, ważny jest rezultat. Rezultat jest dobry - powiedział Putin. Ocenił też, że wyniki wyborów świadczą o rosnącej dojrzałości politycznej Rosjan.

Miedwiediew podziękował obywatelom, którzy poszli do urn wyborczych. - Przy czym, znaczna część z nich zagłosowała na Jedną Rosję - zaznaczył. - Można śmiało powiedzieć, że nasza partia zwyciężyła - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Turek 2016-09-20 23:59:21
  Do POLAK: Jak możesz tak nawet....MYŚLEĆ!!!!!! sowieci z putinem TO JEDYNY "WOLNY DEMOKRATYCZNY UCZCIWY SUWERENNY KRAJ GDZIE WYBORU DOKONUJE(putin)NARÓD"!!!! stalin(putin) wie lepiej co jest dla narodu lepsze!!! I tak czy to premier ,czy prezydent to i tak rządzi PUTIN!!!
 • prawda jest okrutna! 2016-09-19 07:50:51
  Myślę iż, w danej sytuacji jeszcze w tym roku Władimir Putin szybciej poradzi sobie ze zorganizowaną grupą przestępczą Ukrainy która nie tylko rujnuje budżet Państwa Polskiego lecz całej Unii Europejskiej, przemyty na niewyobrażalną skalę papierosów , spirytusu, wódki, metali kolorowych, narkotyków i szeregu innych od lat 90tych na przejściach granicznych Polska-Ukraina. Niezaradny Rząd Polski nie powinien obecnie ingerować w sprawy wewnętrzne Ukraina-Rosja, przed latami 90tymi byliśmy sąsiadami z Rosjanami na całej długości granicy wschodniej.
 • POLAK 2016-09-19 07:19:11
  dalej będą prowadzili swoją szatańską politykę kryminalno - imperialistyczną , oszukując , kłamiąc i okradając sąsiednie państwa - to zakamuflowany bolszewizm - żenada.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA