REKLAMA

Rosja zablokuje przed wyborami media niewygodne dla Putina?

  • Autor: PAP/PSZ
  • 24 stycznia 2018 07:08
Rosja zablokuje przed wyborami media niewygodne dla Putina? Panorama Moskwy Fot. Shutterstock

Rosyjskie władze rozważają możliwość zablokowania mediów uznanych za "zagranicznych agentów" w dniu wyborów prezydenckich 18 marca i w dzień ciszy wyborczej.

Blokada może dotyczyć Głosu Ameryki i Radia Swoboda - pisze dziennik "Izwiestija".

O takiej możliwości poinformował parlamentarzysta Andriej Klimow, który oznajmił, że media uznane w Rosji za "zagranicznych agentów" rozpowszechniają wezwania do bojkotu wyborów prezydenckich.

Klimow, który kieruje komisją Rady Federacji (wyższej izby parlamentu) ds. zapobiegania ingerencji w sprawy wewnętrzne Rosji, zapewnił, że zapis umożliwiający ograniczenia rozpowszechniania informacji zawarty jest w rosyjskiej konstytucji. Istnieją więc stosowne mechanizmy prawne.

"Amerykańskie media wzywały do zbojkotowania wyborów prezydenckich. (...) Otwarte wezwanie do bojkotu wyborów ogólnokrajowych jest naruszeniem, które może za sobą pociągnąć zablokowanie (mediów)" - stwierdził parlamentarzysta.

O tym, że czasowa blokada może dotyczyć Głosu Ameryki i Radia Swoboda (rosyjskiej redakcji Radia Swoboda/Radia Wolna Europa), poinformowały źródła w parlamencie cytowane przez dziennik "Izwiestija".

Czytaj także: Główny oponent Putina pogrążony przez sąd

Pod koniec 2017 roku w Rosji przyjęto przepisy, zgodnie z którymi media zagraniczne w tym kraju mogą być uznawane za "zagranicznych agentów". Nadanie im takiego statusu oznacza objęcie tych mediów takimi samymi restrykcyjnymi wymogami, jakie przyjęto w Rosji w 2012 roku wobec organizacji pozarządowych. Do tej pory nowe prawo zastosowano wobec mediów amerykańskich - Głosu Ameryki, Radia Swoboda i kilku związanych z nimi projektów medialnych.

Władze rosyjskie uzasadniają kroki wobec amerykańskich mediów działaniami podjętymi w USA wobec rosyjskiej państwowej telewizji RT.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA