REKLAMA

Rosja zrzuca odpowiedzialność na Polskę za sekcje ofiar katastrofy smoleńskiej

 • Autor: PAP/JS
 • 01 czerwca 2017 21:15
Rosja zrzuca odpowiedzialność na Polskę za sekcje ofiar katastrofy smoleńskiej Wassermann oceniła, że prokuratura "wykazuje się niesamowitym profesjonalizmem i dokładnością" oraz pokazuje "jak sekcje zwłok powinny być naprawdę wykonywane i to od samego początku". (fot. youtube/TV Republika)

"Rosjanie informują dzisiaj, że u nich nastąpiła identyfikacja wstępna ofiar katastrofy i oczekiwali, że Polacy wykonają swoje sekcje w Polsce. Trzeba te informacje gruntownie sprawdzić i ustalić, czy jest ona zgodna z protokołem. Komu też Rosjanie przekazywali takie stanowisko" - podkreśliła w rozmowie z portalem wPolityce.pl posłanka PiS Małgorzata Wassermann, córka Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

W czwartek zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek poinformował o wstępnych wynikach ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Powiedział, że jak dotąd, po przeprowadzeniu 27 ekshumacji, stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, w jednym ujawniono w trumnie tylko połowę ciała zmarłego, w dziewięciu przypadkach znaleziono w trumnach części ciał kilku osób. Ujawnił, że m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego znaleziono fragmenty ciał dwóch innych osób.

Zdaniem Wassermann prokurator Pasionek "w sposób jasny i klarowny wyjaśnił cel postępowania prokuratury w tej sprawie".

Jak dodała, "na to trzeba nałożyć głos płynący w ostatnich dniach z Moskwy, w kontekście przesłuchań osób, które stają przed prokuraturą". "Rosjanie informują dzisiaj, że u nich nastąpiła identyfikacja wstępna ofiar katastrofy i oczekiwali, że Polacy wykonają swoje sekcje w Polsce. Trzeba te informacje gruntownie sprawdzić i ustalić, czy jest ona zgodna z protokołem. Komu też Rosjanie przekazywali takie stanowisko" - podkreśliła.

Wassermann oceniła, że prokuratura "wykazuje się niesamowitym profesjonalizmem i dokładnością" oraz pokazuje "jak sekcje zwłok powinny być naprawdę wykonywane i to od samego początku". "Robi to z niesamowitą starannością, a wyniki wielokrotnie weryfikuje" - zaznaczyła.

Pytana, czy czuje dzisiaj "jakiś rodzaj satysfakcji", że "prawda wychodzi na jaw, manipulacje i oszustwa zostały ujawnione", Wassermann odpowiedziała: "To nie jest kwestia satysfakcji. To bardziej poczucie, że zaczyna wracać normalność. Doznaliśmy strasznej traumy, która przez lata była potęgowana przez kłamstwa, które trafiały również do opinii publicznej. Dziś powraca wiara w to, że prawda musi zwyciężyć. Powraca wiara w człowieka".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • To tyle, mądremu dość 2017-06-04 14:46:24
  Do RomanKafel: w Polsce jeden z dzienników, czwartek, 5 sierpnia 2010 pisał:" Po katastrofie śmigłowca Izrael nie pozwolił tknąć Rumunom ciał swoich żołnierzy... Premier kraju Benjamin Natanjahu, opisując pilotów, którzy zginęli w katastrofie przywołał werset z II Księgi Samuela... Minister obrony Ehmud Barak wyraził głęboki żal z powodu śmierci żołnierzy. Prezydent kraju Simon Peres nazwał ich z kolei "największym skarbem armii i narodu". /to tyle, mądremu dość.../
 • RomanKafel 2017-06-02 04:40:58
  Dzis zapytalem zaweodfowcow, detektywow DPD z Homocide Division ..ile oni potrzebuja na wykonanie badan identyfikacyjnych w normalnych kryminalanych sprawach. Odpowiedzieli mi ..min 8 tygodni...ale tylko dlatego ze to Metroplex z wieloma Uniwersytetami , Akademiami Medycznymi i wieloma labolatoriami z kadra badawcza do dysypozycji. W przypadku katastrofy....i duzej ilosci ofiar moze byc to od 4- 8 miesiecy....z duzymi chlodniami prosektoriums. Zatem wersja Rosjan jest jak najbardziej wiarygodna! Powiedzieli mi ze to jest bardzo szybko...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA