REKLAMA

Rosjanie ocenili debatę. "Nikt nie ma pomysłu na Moskwę"

  • Autor: PAP
  • 21 października 2015 12:15
Rosjanie ocenili debatę. "Nikt nie ma pomysłu na Moskwę" Nikt dzisiaj w Polsce nie ma strategii dotyczącej budowania współpracy z Kremlem - ocenia "Rossijskaja Gazieta". Fot. Flickr

Nikt dzisiaj w Polsce - ani partia rządząca, ani opozycja - nie ma jasnej strategii dotyczącej budowania współpracy z tak dużym i poważnym sąsiadem jak Rosja - ocenia "Rossijskaja Gazieta", komentując debatę przedwyborczą Ewy Kopacz i Beaty Szydło.

Poniedziałkowa debata kandydatek na premiera "zademonstrowała słabość ich obu w kwestiach polityki zagranicznej - pisze komentatorka "RG" Ariadna Rokossowska.

"Jest przede wszystkim przeciwnik"

Przypomina, że polityka wobec Rosji to tradycyjnie jeden z tematów kampanii wyborczych w Polsce.

Cytuje wypowiedź Beaty Szydło, która mówiła o Rosji: "chcemy, żeby był to partner gospodarczy, ale zdajemy sobie sprawę, że to jest przede wszystkim przeciwnik". Pyta następnie: "Jak Warszawa zamierza dalej budować relacje z Moskwą? Podczas debat ten temat nie raz był poruszany, ale jasność w tej sprawie nie nastąpiła".

Impas z Rosją

Zdaniem komentatorki "RG" stosunki polsko-rosyjskie "znajdują się dziś w impasie", a na pytanie, jak je dalej budować "największe polskie partie polityczne nie mogą odpowiedzieć nawet w finale wyścigu wyborczego".
Zauważając, że wybory w Polsce "nie zmienią stosunków władz tego kraju z Rosją" Rokossowska dodaje, że mogą one "całkowicie zmienić pozycję Polski w Unii Europejskiej".

Platforma Obywatelska - ocenia dziennik - jest "wierną sojuszniczką Unii Europejskiej", natomiast Prawo i Sprawiedliwość "skłonne jest rozpatrywać zobowiązania Polski poprzez pryzmat wewnętrznych interesów kraju, tak jak widzi je ta konserwatywna partia".

Kłopoty UE z Polską

Zatem Unii Europejskiej nie będzie tak łatwo współpracować z tymi władzami - dodaje "Rossijskaja Gazieta".

Choć jest mało prawdopodobne, by PO zdołała do wyborów odrobić dystans 10 punktów procentowych dzielący ją od PiS w sondażach przedwyborczych, to jednocześnie "nie można w żaden sposób przewidzieć składu przyszłego rządu", a po wyborach "możliwe są wszystkie warianty" - podsumowuje dziennik

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA