REKLAMA

Rosyjska gazeta pisze, że historia oceni Lecha Wałęsę

  • Autor: PAP/GP
  • 23 lutego 2016 22:24
Rosyjska gazeta pisze, że historia oceni Lecha Wałęsę (fot.:pixabay.com)

Tylko historia wyda ostateczny werdykt - komentuje rosyjski dziennik "Moskowskij Komsomolec" udostępnienie w Polsce przez IPN dokumentów dotyczących agenta SB "Bolka". Dziennik podaje, że archiwiści z IPN "potwierdzają autentyczność dokumentów".

- Narodowy przywódca, rozum, honor i sumienie naszej epoki, pierwszy prezydent niepodległej Polski (a w bohaterskiej przeszłości prosty gdański elektryk i przy tym ludowy trybun), laureat nagrody Nobla Lech Wałęsa okazał się banalnym agentem specłużb. Tak, od 1970 do 1976 roku, czyli jeszcze przed wszystkimi rewolucyjnymi wydarzeniami. Sam Wałęsa zaprzecza temu faktowi - pisze "MK" w komentarzu opublikowanym we wtorek na stronie internetowej (w druku ukaże się on w środę).

- Co to zmienia? Czy Lech Wałęsa przestaje być tym samym przywódcą narodowym i bohaterem? Uważano go za człowieka z nieskazitelną reputacją. Ale czy tacy istnieją - ludzie z taką reputacją? "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią (biblijną jawnogrzesznicę) kamieniem" - mówił w takich sytuacjach jedyny na świecie człowiek z nieskazitelną reputacją. Innych nie było - pisze autor artykułu.

Przeczytaj: Andrzej Duda o sprawie akt i ich roli w III RP

- Czy można ogółem żyć godnie, ale raz zniszczyć słowem, gestem czy czynem swoją reputację? Kto w ogóle rozwiązuje takie olbrzymie problemy etyczne? Jaka komisja, jaki stwórca? Wszystkich rozsądzi tylko historia. I ona wyda ostateczny werdykt, prędzej czy później - ocenia komentator.

Przytacza on w artykule przykłady wybitnych Rosjan (m.in. Borysa Pasternaka, Borysa Słuckiego, Bułata Okudżawy), a także Guentera Grassa, który u schyłku życia przyznał się, że służył w Waffen-SS, i marszałka Philippe'a Petaina, przypominając, że ten ostatni był bohaterem I wojny światowej.

- Lista jest bardzo subiektywna, tak jak subiektywne są nasze oceny tych ludzi - zaznacza autor.

- Tylko historia kiedyś zważy wszystko na szalach, oddzieli ziarno od plew, sprawy najważniejsze od nieważnych i wyda swój werdykt - podsumowuje "MK".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Przemyślida 2016-02-23 22:46:57
    Niespodzianka - odezwał się duch Karamzina. Ciekawy tekst.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA