REKLAMA

Rosyjskie MSZ potępia niszczenie radzieckich miejsc pamięci w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 16 sierpnia 2016 10:07
Rosyjskie MSZ potępia niszczenie radzieckich miejsc pamięci w Polsce Pomnik Żołnierzy Radzieckich (fot. um.kielce.pl)

• Rosyjskie MSZ wyraziło oburzenie z powodu "trwającej w Polsce zuchwałej kampanii przeciwko radzieckim miejscom pamięci odnoszącym się do II wojny światowej".
• W komunikacie ostrzeżono, że akty wandalizmu lub profanacji nie zostaną bez odpowiedzi.

"Twierdzenia, że w Polsce trwa kampania przeciwko miejscom pamięci nie ma uzasadnienia i jest bezpodstawne" - napisał w oświadczeniu dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak. Przypomniał, że w ostatnich latach na utrzymanie i konserwację 339 rosyjskich miejsc pamięci i spoczynku państwo polskie przeznaczyło blisko 14 mln zł.

W komunikacie zamieszczonym na stronie rosyjskiego resortu podano, że na przełomie lipca i sierpnia dwukrotnie zbezczeszczony został cmentarz żołnierzy radzieckich w Kielcach; ponadto na początku sierpnia na centralnym monumencie cmentarza żołnierzy radzieckich w Makowie Mazowieckim pojawił się obraźliwy napis, a jeden z klombów został podpalony.

"Wbrew zobowiązaniom wynikającym z umowy zawartej między rządem RP a rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z 22 lutego 1994 roku polskie władze nie poinformowały strony rosyjskiej o wspomnianych barbarzyńskich wybrykach" - głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ.

Czytaj też: Macierewicz: Oddając hołd bohaterom z 1920 r., musimy pamiętać o katastrofie smoleńskiej

"Jesteśmy zmuszeni zwrócić stronie polskiej uwagę na to, że powtarzane deklaracje o ochronie w Polsce na szczeblu państwowym cmentarzy żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej nie wytrzymują krytyki" - napisano. Według treści komunikatu rosyjskiego ministerstwa "nasilająca się w Polsce antyrosyjska histeria sprzyja temu, że wandale nie obawiają się konsekwencji swoich czynów w odniesieniu do radzieckich miejsc pamięci, w tym miejsc pochówku".

W oświadczeniu wyrażono zdecydowane potępienie "kolejnych aktów kpin z pamięci radzieckich żołnierzy, które stały się w Polsce codzienną praktyką". "Podkreślamy, że żaden przypadek profanacji ani zniszczenia naszego miejsca pamięci w Polsce nie zostanie bez odpowiedzi strony rosyjskiej" - napisano na stronie rosyjskiego MSZ.

"Jeszcze raz chciałbym podkreślić, o czym już wielokrotnie informowaliśmy, że strona polska niezmienne realizuje postanowienia umowy z 1994 roku" - napisał Sobczak. "Tym bardziej jakiekolwiek twierdzenia, że w Polsce trwa kampania przeciwko miejscom pamięci nie ma uzasadnienia i jest bezpodstawne. Warto ponownie przypomnieć w tym miejscu, że w ostatnich latach na utrzymanie i konserwację 339 rosyjskich miejsc pamięci i spoczynku państwo polskie przeznaczyło blisko 14 mln złotych" - zaznaczył.

Sobczak przypomniał, że okoliczności zdarzenia na cmentarzu w Kielcach wyjaśnia policja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA