REKLAMA

Rozmowy dyplomatyczne na linii Warszawa - Tokio

  • Autor: PAP/MSZ/GP
  • 12 stycznia 2016 09:25
Rozmowy dyplomatyczne na linii Warszawa - Tokio Wymiana handlowa między Polską, a krajem kwitnącej wiśni wyniosła w 2015 roku blisko 2,640 mld USD. (fot. M.Brenn/flickr.com/CC BY 2.0)

• 12 stycznia odbyły się rozmowy dyplomatów Polski i Japonii. Miały charakter ogólnych ustaleń na najbliższe miesiące.
• Ważnym punktem rozmów będą przyszłe inicjatywy gospodarcze.
• Rozmawiano także o współpracy państw na forum ONZ.
• Polsko-japońska współpraca strategiczna działa już rok.

Wiceminister MSZ Katarzyna Kacperczyk rozmawiała z dyrektorem generalnym MSZ Japonii Hajime Hayashim. Tematem rozmowy była współpraca polityczna, gospodarcza oraz perspektywy rozwoju polsko-japońskiego partnerstwa strategicznego.

- Cieszymy się ze znacznego wzrostu intensywności stosunków polsko-japońskich po zawarciu strategicznego partnerstwa w 2015 r. - podkreśliła podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk podczas spotkania. Wiceminister zadeklarowała chęć wypełnienia partnerstwa konkretnymi projektami, zwłaszcza w dziedzinie współpracy energetycznej.

- Przykładem może być tutaj japońska innowacyjna technologia czystego węgla, pozwalająca wykorzystywać to ważne dla nas źródło energii w sposób maksymalnie przyjazny dla środowiska - zauważyła wiceszefowa polskiej dyplomacji.

Oprócz współpracy ekonomicznej tematem spotkania była sytuacja bezpieczeństwa na świecie i współpraca na forum ONZ, a także relacje Japonii z UE.

Strategiczne Partnerstwo pomiędzy Polską i Japonią zostało zainicjowane w ubiegłym roku. Obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych trwają prace nad wprowadzeniem w życie szczegółowych warunków porozumienia.

Obroty handlowe między Polską i Japonią w ubiegłym roku (I-X 2015r.) sięgnęły blisko 2,640 mld USD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA